Reklama na pôžičky – cesta do pekelne zadlženej ekonomickej špirál

Autor: Gabriel Huraj | 24.11.2012 o 21:42 | Karma článku: 12,93 | Prečítané:  413x

Určite ste si všimli množstvo reklám. „Príďte k nám a odíďte s výhodnou pôžičkou na čokoľvek. Predávame tovar aj na splátky. Prvú splátku neplatíte. Zoberte si pôžičku a vybavíme vám ju bez poplatku. Chcete cestovať? Dovolenka na splátky.“ Atď..

Všetko sa dá požičať za peniaze. Kde sú časy, keď sa na TV či dovolenku pomaly šetrilo v banke, alebo doma do „pančuchy“. Obchody, banky, médiá nás zavaľujú množstvom zvyčajne nepotrebného tovaru. Teraz pred Vianocami je to ešte o to horšie. Síce kúpite darčeky na pôžičku, ale v pozadí začne mátať kalendár splátok.

Je to naozaj tá pravá radosť? Ja som sa vždy tešil z veci, na ktorú som si našetril a nie preplatil  o 40 či 100%. Iste, hypotéky sú miernou výnimkou, ale aj tak. Naozaj musíme mať všetky tie novinky? Nové mobily, LED TV, notebooky, značkové tenisky? Čo, ak by spotrebitelia povedali, že už bolo dosť? Idem si našetriť na tú vec a nekúpim ju dovtedy, kým si na to nenašetrím. Možno postupne človek zistí, že sa dá žiť aj bez tej veci. No a tu je problém. Čo ak zistíme, že bez 80% vecí sa zaobídeme?

Spelo by to síce ku krachu ekonomík, pretože by sa začala znižovať spotreba. K tomu však smerujeme tak či tak. Aj ja som si povedal, že nový mobil či notebook si kúpim až vtedy, kým mi starý nevypovie službu. Je síce pravda, že výrobcovia používajú tzv. „kurvítka“ (použité z českej www stránky). Čiže súčiastky, ktoré po určitom čase vypovedia službu (zvyčajne po uplynutí záruky) a ich oprava je často drahšia ako kúpa samotného nového prístroja.

Mobil už mám 8 rokov ten istý a operátor ma už nezlomil. Je to ako droga, vždy sa hnať za novinkami. Už som si zvykol čakať, ak niečo chcem a nemám na to ihneď, nevadí. Ak  vám nejde o život, asi to k tomu životu až tak nepotrebujete. Dovolenky, spotrebiče, oblečenie a dokonca aj potraviny. Nad všetkým by sa dalo zamyslieť a jednoducho sa odpojiť od nadmernej spotreby (na tom je síce postavený trhový systém).

Ukážkovým príkladom sú aj potraviny. Kupujem nadmerné množstvá a ešte aj úplne nepotrebné sladkosti, alkohol,  sladené nápoje atď.. čo z toho budem mať? Prázdnu peňaženku, nadváhu, zdravotné problémy a kolotoč vyberania výpalného spotreby pokračuje. Potrebujem lieky, dietológa, cvičiť, niekto prihodí aj zázračné preparáty v desiatkach eur. Pritom stačí tak málo. Neprežierať sa a piť vodu z vodovodu  alebo čistú minerálku. Šetriť sa oplatí.

 Brať pôžičky je naozaj cesta do pekla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?