Môžu živnostníci štrajkovať?

Autor: Gabriel Huraj | 18.8.2012 o 18:01 | Karma článku: 26,47 | Prečítané:  3442x

Táto otázka je v našom malom štáte stále aktuálnejšia. Štrajkujú lekári, sestričky, železničiari, alebo sa aspoň tak tvária. Všetci štrajkujú a tvrdia, ako sa majú zle. Živnostníci sú ticho. Prečo? Lebo nemajú čas. Musia zháňať zákazky, objednávky, musia bojovať s byrokraciou, musia živiť svoje rodiny, niekedy aj naopak.

Kamionisti, remeselníci, malé obchodíky atď. sú stále na tom horšie a horšie.  Na dovolenku chodíme minimálne, maródovať sa neoplatí, na dôchodok môžeme kašľať. Od štátu prakticky nechceme vôbec nič, iba to podstatné. Pokoj a čistotu zákonov v našom biednom podnikaní. Nič viac, nič menej. Aspoň niekedy si povedať, že niečo dobré po nás ostalo. Iste, sú aj medzi živnostníkmi „šuflikári a fušeri“, na kvalitu práce len nech chodia kontroly.

Len nám už dajte pokoj od nezmyselných a stále vyšších odvodov. Vyrobiť na poisťovne cca 200 €, + administratíva cca 100 €, o nájmoch a prevádzkach už ani nehovorím.

Každá normálna ekonomika bola postavená na ľahkom priemysle. Podobne ako sme chybili za socializmu a postavili Slovensko na ťažkom priemysle, podobne sme sa nepoučili z toho ani dnes. Každá totalita buď znárodnila, alebo postupne likvidovala malé a stredné podnikanie. Ani Hitler neurobil ináč. Malých potreboval zlikvidovať, aby mal pracovnú silu pre veľkých. Stalin mal pracovnú silu iba pre seba. Likvidácia strednej vrstvy vyhovuje mocipánom. Súčasná EÚ nemá k tomu ďaleko. Nariadenia, vyhlášky ešte aj na to, ako má vyzerať záchod. Nepoviem, ak sa kontrolujú podniky s dominantným postavením na trhu – energetika, telekomunikácie či banky. Malí živnostníci nie sú veľkými hráčmi, ale zato potrebnými v zdravej ekonomike. Naša ekonomika je chorá a na úpadku. To, že máme vôbec nejaký rast, je iba dočasné. Keby sme boli aspoň banánovou republikou, človek by mohol predávať aspoň banány.

Na úpadku je poľnohospodárstvo, potravinová sebestačnosť prakticky neexistuje. Ako môže riadiť EÚ  produkciu a výrobu potravín? Čo tým získava? Moc. Kto ovláda potraviny a vodu, ten ovláda všetko. Ropa je nahraditeľná, zaobídeme sa aj bez plastov, elektroniky a iného luxusu. Jedno, čo však budeme k svojmu životu potrebovať vždy, sú potraviny a voda. EÚ je chorá a sním aj Slovensko. Zdraví sme nikdy neboli. Trhové hospodárstvo nám nič nevraví, pretože je a bola tu vždy regulácia. Chuť ovládať väčšinu obyvateľstva jednou vyvolenou skupinou ľudí je neskutočná. Ruka v ruke banky, korporácie a vlády. Vy ľudia 21. storočia len pracujte a gumujte si mozgy stupídnymi reláciami a konzumnou spoločnosťou.

„Gadžovať“ už pôjde málokto. Fyzická práca je pod úroveň súčasnej mládeže. Rodinné podniky nemajú šancu na vznik. Budem sa už opakovať. Jeden taký štrajk by bol na mieste. Ak by sa prihlásilo na úrad práce cca 100.000 živnostníkov, to by sa už museli viesť rozhovory o stave ekonomiky, či sme naozaj iba odpad, ktorý je potrebné vycicať a zahodiť. Organizácie zastupujúce živnostníkov sú absolútne bezzubé. Veľkí zamestnávatelia nás majú v zadnej časti svojho tela a zástupcovia odborových príživníkov, pre nich sme jednoducho „lumpi“.

Ak by sa takáto akcia skoordinovala a naozaj by prerušilo živnosti cca 100.000 ľudí, chcel by som vidieť tie poprasky a opravy štátneho rozpočtu. Už na budúci rok nás plánuje vláda obrať o cca 50 mil.€.  Prečo radšej neoberú seba a nedajú prácu nezamestnaným? Prioritne skupine neprispôsobivého obyvateľstva. Veď triediť odpad, ťažiť piesok či osekávať kamene dokáže aj človek s nízkym IQ.

Preto, vážení kolegovia živnostníci, bolo by načase sa pozbierať  a dať nejakú takúto iniciatívu dokopy. Vláda ma svoju tripartitu, ktorá je iba asi na papieri. My už nemáme nič, len svoje ruky a ochotu pracovať.

Pre všetkých ministrov práce s sociálnych vecí. Ja naozaj nechcem, aby mi niekto doplácal na môj dôchodok. Dokážem si na neho vyrobiť a nepotrebujem naozaj žiadne milosti. Pre pána Mikloša a iných múdrych ministrov, čo zasa zaviedli nove registračky s modulom. No akosi vám to nefunguje. Výber daní akosi klesá, o DPH ani nevravím. Veľké podniky prepúšťajú a odchádzajú po daňových prázdninách. Nevadí vám, že vo Vranove zarábali iba cca minimálnu mzdu a nedostali výplatu 2 mesiace?  Ak by ste boli takí štedrí ku slovenským výrobcom a podnikateľom pôsobiacim v službách, už by to  možno bolo iné.

Živnostníci majú právo na štrajk. Otázne je, či budú chcieť, ak nechcú padnúť na samé dno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?