Prečo majú ísť moje dane politickým stranám či cirkvi?

Autor: Gabriel Huraj | 23.7.2012 o 20:15 | Karma článku: 15,08 | Prečítané:  289x

Mnohí z nás to nevedia pochopiť. Prečo vlastne musíme platiť politické strany a ich aparáty z nášho vrecka? Pred voľbami všetci kričali, že si príspevky zrušia.

Sledujete, ako to utíchlo?. Jedni chcú len alibisticky okresať príspevky strane nad 10%. Druhí tvrdia, ak nám, tak aj vám. No je tu jednoduché riešenie a štát by to nestálo nič. Zaradiť cirkvi a politické strany k žiadateľom o 2% z daní. Tým by sa vyriešilo všetko. Financovanie strán. Vatikánska zmluva by sa nemusela otvárať, pretože by tu stále bolo financovanie cirkvi zo strany štátu.

Len jedno by sa zmenilo. Zmenil by sa prístup k občanovi. Ovečky by sa museli naháňať, podobne ako budúci možní voliči. Iste by utrpel tretí sektor. No práve tretiemu sektoru by mali pomáhať nadácie či iné grantové programy a samozrejme by tiež musel lepšie zabojovať o svoj balík peňazí.

Štát by sa už nemusel báť, že ak nebude mať príjmy, bude  musieť  financovať tieto subjekty. Jednoducho by bol daný vzorec a hotovo. Mám pocit, že politikom ide len o to koryto a túžbu po moci ovládať druhých. Niektorí už totiž nemajú korytá, ale priam bazény. Tieto subjekty už naozaj nepotrebujú hrabať, skôr ovládať.

Reči o tom, že by to bola živná pôda pre korupciu, sú absolútnym nezmyslom. Strany dostávajú milióny z daní  - a za čo? Veď do volieb idú dobrovoľne. Postov vo svojich firmách sa tiež vzdávajú dobrovoľne. Teda ak to robia pre blaho národa, nemusia ešte aj drankať a brať zo štátneho rozpočtu financie.

Podobne je to aj s cirkvami. Niektorí budú namietať, že majú v správe kultúrne pamiatky. To však má na starosti aj pamiatkový ústav. Tam problém nie je. Problém však vidím v obrovských cirkevných majetkoch od pôdy až po budovy. Niektoré po reštitúciách chradnú a rozpadajú sa. Niektoré začali prenajímať. Vlastne čistý zisk bez zdanenia. Takto sa dá pokračovať.

Politikom a ich stranám musí bohato stačiť plat v parlamente a všelijaké výhody. Daňoví poplatníci nie sú povinní  platiť ešte aj ich aparáty či kancelárie. Poľovníkom či rybárom, alebo iným záujmovým združeniam tiež štát neprispieva a musia to brať ako svoje hobby, ak sa už raz na to dali.

Žiaľ, u nás je to naopak. Daňový poplatník je tu pre štát a hlavne úzku skupinu ľudí, ktorá pracuje s miliardami. No čo už, pracujúca trieda. Len na nás makajte a najlepšie bude, ak skapete tak okolo šesťdesiatky, aby sme vám dôchodok nemuseli platiť.

Druhá vec je však aj tá, že politici aj cirkev sa takéhoto modelu jednoducho boja. Boja sa ľudí, ktorí pracujú. Pretože títo zároveň aj uvažujú o dianí. Je len smutné, že práve pracujúci – je jedno či SZČO, alebo poľnohospodár či predavačka, majú to najmenšie slovo pri voľbách. Niekedy stačí len podplatiť (sľubmi, 5€ atď.) určitú skupiny sociálne slabých občanov a je to. Práve pracujúci to aj tak zaplatia zo svojich daní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?