Odlúčme cirkev od štátu. Nastal čas.

Autor: Gabriel Huraj | 20.7.2012 o 16:31 | Karma článku: 20,05 | Prečítané:  723x

O Bezákovi sa tu napísalo už kopec vecí. Čo je pravda vedia len cirkevní pohlavári. Všetko je tajné. Hlas veriacich už ostal iba pri modlitbách. Nie som akurát „koscelny“ veriaci, ako by sa povedalo u nás na východe, ale stačilo.

Katolícka cirkev dospela do obdobia utajenia. Nie však utajenia ako za socializmu či v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Nie do utajenia a skrývania svojej viery v katakombách, ale do ukrývania machinácií, odstraňovania nepohodlných z cesty. V duchu socialistického hesla  1. mája: „Kto stojí na chodníku, nemiluje republiku“, dospela znovu do štádia totalitnej diktatúry. Nie diktatúry otvorenej. No diktatúry o to horšej, že je tichá a zakráda sa prostredníctvom poslov.

Ak je cirkev súkromnou firmou, nech sa páči. Robte si čo chcete. Tajte informácie o príjmoch a čachroch. Ak však na takéto niečo prispieva nemalou sumou štát, mali by sa predsa informácie zverejňovať. Teda cirkev má jasnú výnimku aj na infozákon. Ak však ľudia nemôžu do diania zasahovať, potom nie je potrebné ani platiť takéto spolky zo štátnych peňazí. Daňové úľavy by sa mali automaticky zrušiť a brať cirkev ako podnikateľský subjekt so sídlom vo Vatikáne.

Načo je nám cirkev, kde veriaci majú len počúvať a nemôžu ani len vysloviť pochybnosti? Žeby mal Luther kus pravdy? Veď Boh je všade. V prírode, doma,na ulici. Viera má vychádzať zo srdca a cirkev má ukazovať veriacim cestu. Nemá zatajovať, trestať. Jedným z najbohatších štátov sveta je práve Vatikán. Práve cirkev by mala reprezentovať striedmosť. Nie je to tak. Preto som za, aby sa cirkev odlúčila od štátu. Príspevok by veriaci priamo platili svojim cirkvám. Je to tak aj inde a funguje to. Aspoň by ste vedeli, komu, koľko a za čo platíte, teda prispievate. Možno by museli niektorí predstavení začať aj pracovať a obhospodarovať svoje majetky. Začať platiť dane zo zbierok a zisku.

Štát by ušetril. Veriaci by boli spokojní, pretože ak by sa im nepáčilo, jednoducho by prestali prispievať. Duchovní sú tiež iba ľudia nám rovnocenní. O nič vyššie ani nižšie. Len jedno by sa cirkvám nemalo odpúšťať -  klamstvo a podvody. Za upaľovanie bosoriek a inkvizíciu sa už raz ospravedlňovala. Možno sa bude zas. Človek je tvor omylný a chyby si majú ľudia priznať. S vierou je to teraz na vážkach a toto určite nebol pozitívny príklad získavania ovečiek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?