Florencia - mesto Dávida na všetky spôsoby

Autor: Gabriel Huraj | 10.7.2012 o 22:45 | Karma článku: 15,10 | Prečítané:  563x

Mesto, ktoré je milované vďaka renesančným gigantom. Michelangelo k nim  bezpochyby patrí. Dosiahol v umení vrchol. Ďalej sa už ísť nedalo. Môžu tu byť odnože, rozličné druhy štýlov, ale renesancia a obdobie gigantov tu bolo a ostane len jedno.

Múzeum Galeria del Accademia, kde je Dávid vystavený na obdiv tisícom turistov a ich utajeným fotoaparátom, na ktoré striehnu „dozorcovia“ poriadku. Je to fascinujúca socha. Má pohnutú históriu. Čím však tak fascinuje Dávid? Aj ja som sa to pýtal. No keď ste pri tom víťaznom obrovi, napĺňa vás silou dosiahnuť nemožné. Michelangelo toto dosiahol. Mramor, ktorý dostal dušu a moc ovládať ľudí. Kameň s históriou života. Blok mramoru, s ktorým si roky nevedel nikto poradiť. Iba génius v ňom videl víťaza na Goliášom.

DSC_0695.JPG

 

DSC_0582.JPG

 

DSC_0698.JPG

Dá sa pri ňom vysedieť diera na sedadlách a predsa sa na neho môžete pozerať donekonečna a odhaľovať jeho históriu a pohnutý osud, ktorý spojil s perlou na rieke Arno, s Florenciou. Pri vstupe k soche vás budú sprevádzať otroci, ktorí už nebudú nikdy slobodní a predsa pohli so svetom. Po absolútnej  špičke renesancie pokračujeme po stopách pána Buonarrotiho.

Odchádzame ku katedrále a k Museo Opera del Duomo. Tam je na piedestáli  posledná samodeštrukčná Pieta. Autor bol jednoducho perfekcionista. Len môžeme hľadať finálnu podobu tohto súsošia. Azda to bol úmysel autora. Bol jednoducho záhadný, tak ako doba, ktorá stvorila týchto gigantov.

DSC_0452.JPG

Jedno múzeum však určite nevynechajte a to Casa Buonarroti. Bitka kentaurov, Madona s dieťaťom a jeho ranná tvorba. Ak sa to dá povedať o Michelangelovi. Jeho fantázia bola nepredstaviteľná. Pre tých, ktorí nemajú radi tlačenice okolo Dávida, by som odporúčal jedno z mojich top múzeí a to Bargello. Znova Michelangelo v plnej dávke svojej geniality.  Môžete si pozrieť jedinú bustu v jeho tvorbe, alebo Bakchusa. Jeho napitý bezstarostný výraz ostane v človeku dosť dlho.  O Donatellovi, Da Vincim ani nevravím.

DSC_0748.JPG

Určite sa nedá nespomenúť hrobka Mediciovcov. Jednoducho, Florencia je ich. Florenťania sú na svojuminulosť  hrdí.

Dávida sme videli na viacero spôsobov. No najviac ma pobavil dnešný výtvor umelcov a to ružový Dávid. Chudák. Takto znemožniť umelecké dielo. Videl som pomaľované tanky na ružovo aj iné blbosti, ale toto tromflo asi všetko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?