Zrušiť príspevky na súkromné školstvo?

Autor: Gabriel Huraj | 27.6.2012 o 22:26 | Karma článku: 17,81 | Prečítané:  283x

Iste  - je to diskutabilná téma, ale ja ako súkromný výrobný sektor nevidím dôvod na to, aby niekto za poskytovanie súkromných služieb dostával od štátu financie. Súkromný je jednoducho súkromný a štát sa nemá čo do toho montovať.

Výrobárom tiež nikto neprispieva a musia sa starať o svoj odbyt v konkurencii. Kedysi som si myslel, že súkromné školstvo by malo byť  zárukou vysokej kvality absolventov a určitej exkluzivity týchto absolventov pri uplatňovaní na vysokých školách, respektíve v práci. Teraz je to skôr súboj o to, kto aký odpad pozháňa a koľko dostane dotácií za jedného žiaka či študenta.

Súkromné školstvo by malo byť alternatívou k tomu verejnému. To však nie je. Takýmto spôsobom nie sú kvalitné ani verejné a ani súkromné školy. Pracujem tak trochu s mládežou a často sa ich pýtam, prečo napríklad zmenili strojárstvo za cirkevné či súkromné gymnázium  alebo ekonomickú školu. Odpoveď je jasná a už aj dopredu známe. Pretože je to ľahšie.

Nejako sme si zvykli na to, že všetko má byť ľahšie a ak nie je, tak si nájdeme cestičku, ako si všetko zjednodušiť. Vôbec mi nejde o to, aby som porovnával kvality súkromných a verejných škôl. Skôr mi ide o to, aby tie súkromné boli naozaj elitné. Síce by študovali študenti za poplatky, ale zároveň by aj vyžadovali kvalitu. V prípade ak by škola mala naozaj kvalitných absolventov a na takúto školu by chcel ísť sociálne slabší študent s vynikajúcimi výsledkami, tak na toto by boli vhodné štipendiá zo štátneho rozpočtu. To by však musela byť naozaj kvalitná škola a tak by to malo byť so všetkými neverejnými školami. Nech existujú, ale nech sú naozaj výkladnou skriňou a nie iba zberom peňazí za jednotlivých študentov či žiakov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?