Spravodlivosť máme vo vlastných rukách?

Autor: Gabriel Huraj | 27.6.2012 o 15:48 | Karma článku: 27,07 | Prečítané:  234x

Po prípadoch Harvana či Handlovej sa niet čomu čudovať. To, čo sa deje v súčasnosti, nemá obdoby. Demokracia nám prerástla v počiatočný stupeň anarchie. Normálny človek sa práva nedomôže. Náš, ale aj ten európsky právny systém má viac výnimiek a obštrukcií ako čokoľvek iné.

Polícia sa už ani nesnaží, veď aj načo, prokuratúra zmietne zo stola aj to, čo sa nedá. Gorily ďalej kráčajú po zemi. Aspoň tie slovenské. Za zabitie s autom vám hrozí maximálne 5 ročný trest. Život sa ohodnotil piatimi rokmi. V prípade mestského policajta, ktorému praskli nervy a už si nevedel rady mu  neostalo nič iné, ako sa stať „punisherom“.

Skôr sa obávam toho, čo ak sa stane viac takýchto prípadov a čo ak budú oveľa sofistikovanejšie a premyslenejšie? Prečo stúpa napätie v spoločnosti? Pretože sa prehliadajú a tolerujú malé priestupky. Pretože sa práva nedomôžete, aj keď je úplne jasné.

Som len zvedavý, dokedy to vydrží Oskar Dobrovodský či iné vypuklé prípady. Obdivujem ho za jeho nervy, ktoré má. Obhajuje si len svoje základné ústavné práva na ochranu majetku a života.

Zákonodarcovia mlčia. Mlčia, pretože sa ich to priamo nedotýka. Pretože pokrivenými zákonmi sa chránia aj oni sami. Ak by sa mali začať búrať čierne stavby, rad radom padli by aj ich vilky. Načo potom upravovať zákony, keď mocným tohto  štátu to nevyhovuje?

V jednoduchosti je sila a právo. Ak si postavil načierno stavbu na cudzom pozemku – zbúrať a to okamžite! Dalo by sa diskutovať o čiernych stavbách na vlastnom pozemku, ale ani to nie. Ukradneš Horalku z obchodu? Za každý ukradnutý výrobok pokuta v hodnote 50 € plus cena výrobku. Ak nemáš financie, pôjdeš si to odpracovať! Za  úmyselné zabite psa či iné hospodárske či domáce zviera pokuta 5000 € plus cena zvieraťa. Ak poberáš sociálne dávky,  stiahne sa ti z nich. Žiadna spodná hranica nebude platiť.

Jednoducho je potrebné zjednodušiť právny systém. Vyjasniť si pravidlá a obrať právnikov o nadmerné príjmy za prípady, ktoré sú absolútne jasné, ale pre rozličné obštrukcie sú v našich zákonoch sa riešenia predlžujú, až kým neumriete! Súdnictvo a právny systém je chorý, nejasný a obštrukčný. Je potrebná komplexná zmena.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?