Kde je tá priemerná mzda? Viem mi to niekto povedať?

Autor: Gabriel Huraj | 6.6.2012 o 20:42 | Karma článku: 16,81 | Prečítané:  472x

Sústavne nám tu gumujú mozgy tým, ako sa tu máme dobre. Ako nám krásne rastie HDP. Akú máme vysokú priemernú mzdu. Je tu však slovíčko priemerná. Pre bežného Slováka z prešovského či banskobystrického kraja je takáto mzda iba utópiou.

Ostáva mi iba zamyslieť sa nad týmto fenoménom. Všetko nasvedčuje, že sa máme dobre ako nikdy predtým. Síce s menšou pompéznosťou, ale predsa nám štatistický úrad oznamuje, že naše reálne mzdy prakticky klesajú.

O inom som však chcel. Naše horlivé ministerstvo práce a sociálnych vecí – podotýkam sociálnych (!) vyšlo s bubnom na živnostníkov. Od samej dobroty nás chce likvidovať, má nás tak rado, že nám chce zabezpečiť solídne dôchodky. Samo však nevie zaručiť, že o 20 rokov ešte nejaké dôchodky vôbec budú. No nebudete ich mať radi za takúto nechcenú starostlivosť?  Ja ich budem „zbožňovať“ až do mojej smrti.

Tretí pilier nám prakticky zrušili. Bol to presne ten pilier, na ktorý sa živnostník chcel spoľahnúť. Ak je zákon na h...no,  treba ho zmeniť. Jednoducho negarantovať minimálny dôchodok.  Čo si usporíme, to budeme mať. Žiadne koeficienty. Čísla z brucha. Indexy a podobné somariny. Účet v sociálnej poisťovni - koľko som tam dal, toľko chcem naspäť.

Čo takí „dôchodcovia“ čo v živote nepracovali,  len zneužívali systém a ich dôchodok sa bude vypočítavať z priemernej mzdy? To tu nikomu nevadia? To je v poriadku?

Jedno odporúčanie pre vládu a pána ministra Richtera. Nie všetci žijú v Bratislave a okolí a nie všetci zarábajú čo i len priemernú mzdu. Ak chcete robiť priemernú mzdu, robte to po krajoch či regiónoch. Ak chcete prísť aspoň k nejakému reálnemu číslu, škrtnite najvyšších 25.000 miezd a potom robte priemer.

Alebo ešte jedna možnosť  -  započítajte do toho všetkých evidovaných nezamestnaných, ktorí poberajú podporu, alebo  ju vôbec nepoberajú. Potom vyjde skutočná reálna priemerná mzda. Nezamestnaný nie je človek? Neplatí za neho príspevky štát? Nesnaží sa zháňať prácu (niektorí aspoň na papieri)?  Neplatia ho ostatní zamestnaní zo svojich príjmov? Akýkoľvek príspevok pracovne aktívnych občanov by sa mal priemerovať. Veď prakticky úrad práce a sociálna poisťovňa sú najväčšími zamestnávateľmi v SR. Len škoda, že na úkor súkromného sektoru. Niektorí za to naozaj nemôžu.

Uvediem ešte jeden logický príklad. Ak nám v republike ostane iba platený parlament a ich riaditelia so zlatými padákmi, potom budeme mať priemernú mzdu cca 10.000 €? Už aby to bolo! Nevadí, že budeme mať 2.000.000 nezamestnaných,  ale tých „statočných“ 300 (aj s asistentmi) nás z toho dostane. Veď budeme mať priemernú mzdu 10.000 €. Len neviem, kto na ňu vyrobí! Tých 10.000 € som len tak vhodil (poslanecký plat, stravné, príspevky atď.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?