Zvieracia farma alebo Orwellovo nadčasové dielo

Autor: Gabriel Huraj | 8.1.2012 o 18:01 | (upravené 9.1.2012 o 11:50) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  410x

Kto si prečítal Zvieraciu farmu, zistí mnohé spoločné znaky s akoukoľvek politickou diktatúrou existujúcou na svete v súčasnosti aj v minulosti. Na začiatku ušľachtilé heslá o slobode sa vždy neskôr zmenia na trpký údel diktátu niekoho silnejšieho.

Niekoho silnejšieho, ktorý nám vládne a dáva rozkazy. Ľudské plemeno malo vo svojej krvi tento druh zábavky - ovládať, ničiť a diktovať. Zároveň mal tento náš ľudský druh vždy naporúdzi nejakú výhovorku, prečo to musí urobiť a že to bude pre všetkých len to najlepšie.

V správach vidíme každý deň násilie, revolúcie - zamatová, zelená, oranžová - už sa nám míňajú aj všetky farby. Predsa sa však nájde vždy niekto, kto o múdrosti mocných začne pochybovať. Najprv jeden, potom druhý, nakoniec takmer všetci.

Teraz máme demokraciu, ktorá nás zbavuje čoraz väčšej slobody a prináša reguláciu do správania, obchodu, proste do  celého nášho života. Sloboda, akú by sme chceli poznať, nebude nikdy k dispozícii. Mocní tohto sveta to nikdy nedovolia. Naučia nás - ovce -  bečať ich pesničku.

Kto sa vzoprie, bude popravený. Takto ďaleko to dúfam nedotiahneme. Toto už tu bolo. Regulácia a kontrola tu je však vo väčšej miere ako kedykoľvek predtým. Málokto si to z nás uvedomuje, ale internet a šírenie informácií prostredníctvom netu je lepší sledovací aparát, ako čokoľvek pred tým. Facebook  a iné siete sledujú naše myšlienky, pochody, činnosti atď... Ľudia strácajú svoju osobnosť a stávajú sa otrokmi virtuálneho sveta.

Stačí niečo napísať v novinách, podporiť túto správu na internete  a v TV. Aj keď nebude na nej ani slovko pravdy, pravdou sa stane. Môžete prostredníctvom siete vyvolať revolúciu v ktoromkoľvek štáte na svete.

Orwelova Zvieracia farma je naozaj úžasné dielo. Napasujete ju na akúkoľvek dobu. Nič sa nemení, možno okrem metód. Stále podliehame kontrole. Kontrole aj  dobrovoľnej. Ak nie ste na webe, prakticky neexistujete. Ak sa o vás nepíše, ako keby ste ani nejestvovali. Médiá to využívajú v plnej miere. Svet peňazí zasiahol aj mediálnu politiku. Ak sa chceš presadiť, len plať! Moc peňazí nemá hraníc.  Ak si zaplatíš – zverejni si, čo chceš.

Strácame schopnosť rozlišovať dobro od zla. Zlo odplácame ešte horším zlom v mene pravdy a demokratických ideálov. Odporcovia budú bez súdu popravení. Základ, že pracujeme na „svojom“.  Aspoň si to myslíme!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?