Súboj Európskej komisie a odborových zväzov Európskeho parlamentu

Autor: Gabriel Huraj | 25.12.2011 o 15:37 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  287x

Túto informáciu som postrehol len v krátkom šote rádia Slovensko. Nečudo. V tomto vianočnom čase chceme skôr pohodu. No táto informácia ma celkom potešila. Znovu som bol hrdý na nejakého Slováka. Nie preto, akú stranu zastáva, ale preto, čo sa pokúsil urobiť a navrhnúť.

Pán  Maroš Šefčovič mal odvahu dať návrh na skresanie a ubratie výhod euroúradníkov. Mnohí z Vás si povedia: „No a čo? Brusel je ďaleko a nás to nezaujíma.“ Mňa to teda zaujíma. Európa a naša únia je na kolenách. Úradníci si v EP žijú naozaj nad pomery. Že vraj je to iba 1 až 2% HDP celej únie, čo minú na seba a chod európskych inštitúcií.

Už skôr som písal o nenásytnosti Európskych inštitúcií. Veď len podľa odhadov sú náklady na transport dokumentov medzi Štrasburgom a Bruselom týždenne okolo 100.000,- €. V jednej ankete na Euronews sa opýtali jedného Francúza, či sa mu to nezdá ako zbytočne vysoká suma. On povedal: „To vôbec nie je veľa, to je strašne veľa!“ Za tieto peniaze, ktoré sú úplne zbytočne vynakladané na transport dokumentov, už vôbec nehovorím o preprave poslancov a celého personálu, to by sa dali urobiť veci!

V dobe internetizácie je až hanbou Bruselu, že nedokáže niektoré rokovania či diskusie pripravovať aj on-line. Sám som bol účastníkom na takýchto blokových panelových diskusiách. Ušetril sa čas, peniaze a v neposlednom rade aj životné prostredie.

Koho vlastne zastupujú odborové zväzy euroúradníkov? Zmes administratívnych pracovníkov, ktorí majú premrštené platy a výhody, o ktorých sa našincovi môže iba snívať. Žiaľ, vôbec si tieto odmeny nezaslúžia. Kam dotiahli túto úniu? Do akých problémov sme sa dostali? Nech dokážu byť v prebytkoch a potom nech sa páči. Deľte sa.

Platy euroúradníkov sú 5 až 10 krát vyššie ako platy napríklad učiteľov, vedcov, alebo aj lekárov pracujúcich na Slovensku. Ak už musíme mať úradníkov, nech sú platení z priemerných platov v rámci únie. Držím palce Európskej komisii a štátom EÚ, aby sa im podarilo zrealizovať úsporný plán a ukázať aj obyčajným ľuďom, že aj únia dokáže šetriť a nielen si pridávať na platoch a všelijakých výhodách.

Som rád, že iniciatíva vyšla práve zo Slovenska. Vôbec  nie som zástanca strany, ktorú náš komisár reprezentuje, ale komu česť, tomu česť - aspoň za odvahu. Veľmi pochybujem, že EK odrazí nesúhlasný nápor odborných zväzov EP, ale za pokus to stojí. Ak si máme opasky uťahovať my, nech si ich v prvom rade utiahne hlavne EP.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?