Súboj Európskej komisie a odborových zväzov Európskeho parlamentu

Autor: Gabriel Huraj | 25.12.2011 o 15:37 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  281x

Túto informáciu som postrehol len v krátkom šote rádia Slovensko. Nečudo. V tomto vianočnom čase chceme skôr pohodu. No táto informácia ma celkom potešila. Znovu som bol hrdý na nejakého Slováka. Nie preto, akú stranu zastáva, ale preto, čo sa pokúsil urobiť a navrhnúť.

Pán  Maroš Šefčovič mal odvahu dať návrh na skresanie a ubratie výhod euroúradníkov. Mnohí z Vás si povedia: „No a čo? Brusel je ďaleko a nás to nezaujíma.“ Mňa to teda zaujíma. Európa a naša únia je na kolenách. Úradníci si v EP žijú naozaj nad pomery. Že vraj je to iba 1 až 2% HDP celej únie, čo minú na seba a chod európskych inštitúcií.

Už skôr som písal o nenásytnosti Európskych inštitúcií. Veď len podľa odhadov sú náklady na transport dokumentov medzi Štrasburgom a Bruselom týždenne okolo 100.000,- €. V jednej ankete na Euronews sa opýtali jedného Francúza, či sa mu to nezdá ako zbytočne vysoká suma. On povedal: „To vôbec nie je veľa, to je strašne veľa!“ Za tieto peniaze, ktoré sú úplne zbytočne vynakladané na transport dokumentov, už vôbec nehovorím o preprave poslancov a celého personálu, to by sa dali urobiť veci!

V dobe internetizácie je až hanbou Bruselu, že nedokáže niektoré rokovania či diskusie pripravovať aj on-line. Sám som bol účastníkom na takýchto blokových panelových diskusiách. Ušetril sa čas, peniaze a v neposlednom rade aj životné prostredie.

Koho vlastne zastupujú odborové zväzy euroúradníkov? Zmes administratívnych pracovníkov, ktorí majú premrštené platy a výhody, o ktorých sa našincovi môže iba snívať. Žiaľ, vôbec si tieto odmeny nezaslúžia. Kam dotiahli túto úniu? Do akých problémov sme sa dostali? Nech dokážu byť v prebytkoch a potom nech sa páči. Deľte sa.

Platy euroúradníkov sú 5 až 10 krát vyššie ako platy napríklad učiteľov, vedcov, alebo aj lekárov pracujúcich na Slovensku. Ak už musíme mať úradníkov, nech sú platení z priemerných platov v rámci únie. Držím palce Európskej komisii a štátom EÚ, aby sa im podarilo zrealizovať úsporný plán a ukázať aj obyčajným ľuďom, že aj únia dokáže šetriť a nielen si pridávať na platoch a všelijakých výhodách.

Som rád, že iniciatíva vyšla práve zo Slovenska. Vôbec  nie som zástanca strany, ktorú náš komisár reprezentuje, ale komu česť, tomu česť - aspoň za odvahu. Veľmi pochybujem, že EK odrazí nesúhlasný nápor odborných zväzov EP, ale za pokus to stojí. Ak si máme opasky uťahovať my, nech si ich v prvom rade utiahne hlavne EP.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?