Učitelia štrajkovať nebudú

Autor: Gabriel Huraj | 16.12.2011 o 19:06 | Karma článku: 8,16 | Prečítané:  1215x

Po prvé preto, lebo deti by im za to ešte poďakovali. Aspoň by si nemuseli zháňať ospravedlnenky. Splnil by sa im možno aj sen z klasickej knihy J. Verna – Dva roky prázdnin. Nič to za to, že budú duté ako bambusy, aj tak vyštudujú nejakú tú vysokú  školu.

Po druhé, odbory majú strašne slabé a v podstate nevedia, čo chcú. Mali by konečne pripraviť nejaký normálny program a predstaviť ho verejnosti. Na to, že v ich radách pôsobí toľko didaktikov, metodológov a čo ja viem, aké ešte majú odbornosti, by nemali mať problém definovať, čo presne chcú.

Len sa to nesmie zvrhnúť tak, ako u lekárov. Verejná mienka je jednoducho verejná mienka a médiá dokážu čarovať. Nedá mi nedotknúť sa rozdelenia štátnych (respektíve obecných či mestských) a súkromných škôl. Totiž to financovanie je trochu pomýlené. Už z názvu sú jedny školy štátne či obecné a teda platí ich štát, alebo obec?!

Súkromné školy majú v názve „súkromné“, ale prispieva na nich aj štát. Ja mám tiež svoju firmu, ale štát mi na ňu voľajako nechce prispievať. Na čo chcem poukázať? Na to, že je tu značne nerovný súboj. Nie je nič ľahšie ako si založiť súkromnú školu. Brať príspevok od štátu a mať zamestnaných učiteľov na živnosti. O čo ide? Okamžite im klesajú náklady. Práve mzdy sú jedným z najvyšších nákladov vo firmách a teda  v školstve to platí dvojnásobne.

Ak chcú existovať súkromné školy, nedbám. Ale rodičia by si mali platiť za takéto vzdelávanie. V západnom svete sú súkromné školy výstavnou skriňou a to hlavne preto, lebo zbierajú z verejných škôl tých najlepších. U nás sa bežne stáva, že súkromné sú zbernicou, všetkého ostatného, čo už ostalo, alebo sa vyhodilo. Základ je, že štátna dotácia pritečie za kus.

Nechcem vôbec urážať kvalitu vzdelávania. Skôr som chcel len poukázať na to, že ak je niečo súkromné, má to ísť mimo financovania štátu a má sa presadiť svojou kvalitou. Takto nie sú kvalitné ani štátne a ani súkromné školy – česť výnimkám. Všetci pozerajú len na to, ako získať študenta a študent a rodič to vie a pekne to využíva.

V ústave sa píše o bezplatnom školstve, to áno, ale nepíše sa v nej, na akých školách a ak sa rodič rozhodne dať deti na súkromnú školu, pretože si myslí, že pre  jeho dieťaťa to bude to najlepšie, nech si to aj zaplatí.

Čo by sa tým vyriešilo? Určite by ostalo viac financií na štátne a verejné školy. To sa týka aj vysokých škôl a univerzít. Jednoducho, vzdelávanie je tiež iba služba a ak sa niekto rozhodol podnikať v tejto oblasti, tak nech sa presadí vlastnou kvalitou.

Jedným z problémov financovania školstva je aj posielanie peňazí na obecné úrady, ktoré si sem tam prilepšia iné oblasti rozvoja obce z peňazí určených na ich školu. Zväčša to tak nie je a skôr musia dotovať školy z iných rozpočtových položiek, ale poupratovať by sa malo aj tu.

Učitelia určite tak skoro štrajkovať nebudú. Jeden štrajk skončil fiaskom a po štrajku lekárov, by si proti sebe poštvali aj verejnosť. Najhoršie na celej veci je, že majú medzi sebou dostatok kvalitných odborníkov, ktorí by určite našli riešenia. Veď len na blogu je ich dosť a majú rozumné nápady a myšlienky. Len či majú aj odvahu vrhnúť sa do problémov a ísť hlavou proti múru ministerstva školstva? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?