Kam sa podel duch Vianoc?

Autor: Gabriel Huraj | 11.12.2011 o 15:21 | Karma článku: 11,75 | Prečítané:  1563x

Vraciam sa z vianočných trhov Bratislavy a Viedne. Aj východ Slovenska chce poznať atmosféru Vianoc  z týchto dvoch hlavných miest. Minulý rok som ich tiež navštívil. Minule som bol očarený, dnes už mierne znechutený.

Stánky, občerstvenie, konzum a hlava na hlave. Sem- tam do vás niekto sotí, sem- tam vás olejú či zamastia nejakým rýchlym vianočným občerstvením. Či Viedeň, alebo Bratislava je to jedno, akurát Bratislava sa nemôže svojim minimalizmom a rozlohou trhu rovnať s Viedňou. Výzdoba v Bratislave už ani tak nepripomínala Vianoce a svojim sychravým počasím to bola skôr neskorá jeseň.

Predsa len, na dotvorenie atmosféry trochu snehu chýba . Najhoršie na celej veci je však strata určitého ducha Vianoc. Ten fungoval aj za socializmu a človek sa na Vianoce – sviatky pokoja a pohody naozaj tešil. Teraz sa ľudia ponáhľajú, nakupujú, prežierajú a sem- tam aj idú vo veľmi „dobrej“ nálade z týchto trhov, ktoré sa zmenili skôr na veľkú obžerskú párty, ako na niečo, čo súvisí s adventom a Vianocami.

Možno aj to je myšlienka pôstu, aby sa ľudia prestali ponáhľať a trošku pred koncom roka spomalili. Sú potrebné darčeky až v takej miere? Osobne si viac vážim rodinné stretnutie a to, že sa stretnem počas sviatkov s rodinou, kamarátmi atď., jednoducho  sa  porozprávame , zaspomíname.

Viem, že na ďalšie Vianočné trhy už tak skoro nepôjdem. Radšej si zájdeme niekam na chatu alebo do prírody sa len tak poprechádzať a pôjdem pohľadať ducha Vianoc.

Trhy s gýčmi premiešané s umeleckými výrobkami, ale hlavne s množstvom uponáhľaných ľudí, kde musíte vždy za niečím stáť aj hodinu, tak to už ma po tomto roku prešlo. Hlavne sa z toho vytratila tá atmosféra. Doslova prúdy nakupujúcich sa valili trhoviskom ako Golfský prúd, jedni vľavo, druhí vpravo, ak Vás niektorý smer stiahol, už ste nemali šancu J, stratili ste sa ako Nemo. Možno je to aj tým, že obchody nás dlávia Vianocami už od septembra a človek začína byť voči Vianociam imúnny.

Preto by som Vám všetkým zaželal krásne Vianoce bez zhonov a stresov, aby ste vplávali s pokojom do roku 2012, ktorý nebude určite jednoduchý. Ešte raz Šťastné a veselé Vianoce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?