Na čo nám je rovná daň?

Autor: Gabriel Huraj | 5.12.2011 o 17:15 | (upravené 5.12.2011 o 17:21) Karma článku: 7,87 | Prečítané:  1176x

V minulosti vlády argumentovali schválenie rovnej dane prílivom zahraničných investícií, jednoduchším podnikaním a pozitívnymi dopadmi pre ekonomický rozvoj štátu. Teraz vieme, že sa to míňa účinkom.  

Pred týmto článkom som písal o odpustení daní Samsungu. Niektorí mi napísali, že to je len odpustenie daní. Kto však odpustí dane vám? Je však možné, že znovu dostane menovaná firma dotácie aj na vytvorenie pracovných miest. Nie je nič ľahšie ako prepustiť a znovu prijať pracovníkov. To už by bol druhý stimul.

Naše podniky sa konečne ozvali. Klub 500 vydal aj vyhlásenie k týmto podporám. Úplným omylom bola totiž prisľúbená podpora podniku s tým istým sortimentom výrobkov, ako vyrába náš producent. To je už čistá deformácia trhu. Nalievanie dotácií takýmto zahraničným montážnym firmám je absolútne proti zdravému rozumu a trhovému mechanizmu.

Dať mat slovenským producentom je niečo úžasné. Nevravím už vôbec o daňových úľavách, ale o celkovom nekoncepčnom mechanizme. Toľko vyštudovaných ekonómov a podnikateľov vo vládach a ideme od desiatich k piatim. Tie peniaze, ktoré vrazil štát do ich štúdia, by mali vrátiť.

Je pravdou, že ide aj o ľudí v regiónoch, ktoré sú na tom ekonomicky veľmi slabo. Je to pomoc, ale veľmi krátkodobá. Na 5 či možno 10 rokov, ale čo potom? Kam s tými nezamestnanými? Je podstatne jednoduchšie umiestniť ľudí z menších skrachovaných podnikov, ktoré určite nikdy nepadnú naraz, ako z jedného veľkého podniku. Menšie podniky sú aj flexibilnejšie vo svojej výrobe a ponúkaní služieb.

Čo s týmto všetkým má však záchrana nedotknuteľných súkromných bánk za naše peniaze ? Odkiaľ tieto banky nabrali kapitál, aby mohli požičiavať Grécku, USA a možno aj nám? Žeby toľko úspor mali občania? Nie, to je holý nezmysel. Bohatí sa zachraňujú na úkor chudobných. Nech si len padne aj všetkých 29 nedotknuteľných bánk. Ja z nich v podstatne nemám vôbec nič. Kedysi sa písalo na bankovkách, že sú kryté zlatom. Teraz sa už bude písať, že sú kryté tlačiarňou.

Chýbajú peniaze – vytlačíme ich vo forme nezmyselných štátnych dlhopisov, akcií a cenných papierov. Papier meníme za papier, ale ľudia musia jesť  reálny chlieb, bývať v reálnych domoch, obliekať si reálne odevy. Tu sa výroba a predaj nezmení, ak sa samozrejme všetko nebude vyrábať v Číne. Ale aj Čína bude mať časom problémy a neudrží svoju ekonomiku vo vysokých číslach prírastku HDP. Ak by padol dolár – možno hovoriť aj o páde Číny a najväčších dolárových rezerv na svete. Ostali by im iba pekné papieriky J.

Takéto deformácie trhu vytváraním ekonomických stimulov nie sú vôbec prijateľné pre trhovú ekonomiku. To sa týka aj poľnohospodárstva. Už poriadne nevieme ani aká je v skutočnosti výrobná cena chleba očistená od všetkých dotácií. Potravinám z dovozu s podstatne vyššou dotáciou môžu naši producenti len ťažko konkurovať. Takto sa k platom vyspelej Európy ani nepriblížime,  jedine, že by bol trend opačný a Francúzsko či Nemecko by sa začalo znižovať mzdy J.   Súčasná EÚ je viac sociálnejšia a socialistickejšia, ako to bolo kedysi. Áno, nemáme síce ŠTB, ale nájdu sa tu iné formy sledovania J. Nezatvárajú sa síce disidenti za ich názory, len sa schvaľuje dovtedy, kým názor nezodpovedá zvolenému predpisu.

 Socialistické heslo: „Kto nejde s nami, ide proti nám“,  je výsostne aktuálne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?