Kam kráčaš - školstvo slovenské ?

Autor: Gabriel Huraj | 30.11.2011 o 16:59 | Karma článku: 9,43 | Prečítané:  1257x

Jednoducho mi to nedá. Po stretnutí s viacerými mladými ľuďmi a študentmi, je naozaj na mieste táto otázka. Na jednom stretnutí sa mi celkom pekne rozrečnili a trošku sme podebatovali na tému kvality vysokých škôl a absolventov.

Sami študenti kritizovali nízku kvalitu vzdelávania odtrhnutú od praxe. Všetky experimenty s reformami akosi zlyhali. Študenti navrhli, aby sa znižoval ich počet a radšej boli kvalitne pripravení na prax. Jedno je však pravda a to pravda krutá. Štatistiky a financovanie školstva. Vyrábame tituly Mgr. a Ing. ako na bežiacom páse. V štatistikách sme v rámci EÚ naozaj dobrí. Počtom vysokých škôl v prepočte na obyvateľa sa možno zaradíme do Guinesovej knihy rekordov. Už len čakám, kedy sa zriadi obecná univerzita pôsobiace niekde pri obecnom zastupiteľstve.

Jednoznačne je potrebné znížiť počet študentov a skvalitniť ich výučbu. Nech už sa konečne nefinancuje podľa počtu žiakov, ale podľa spoločenskej potreby. Ekonómov a sociálnych pracovníkov máme už toľko, že ich môžeme vyvážať. Problém je jeden – nikto ich nechce. Potom radšej idú do zahraničia poumývať riad. Päť rokov štúdia spláchnu do výlevky aj so svojimi získanými zručnosťami.

Diplomy už budeme vydávať na počkanie. Postavte sa do radu a zaplaťte  kolok. Diplom vám doručíme do 30 dní. Aké by to bolo fajn? Koľko by len štát ušetril? Školy sú skostnatené. Nevedia sa ozvať. Systém zlyhal a kolabuje ďalej. Už to vôbec nie je otázka peňazí, ale prístupu definície problému. Samé reformy, ktoré boli úplne bez hlavy. Môžem vám v pohode povedať, že študenti vedia, čo chcú a už sú hrozne naštvaní na to, že škola a prax sú dve odlišné veci.

Veci ktoré by mali súvisieť – namiesto toho pripravujú školy len absolventov s papierom. Zručnosti či schopnosti rozhodovať ostali zabudnuté.  Zaručujem vám, ak by ste oslovili študentov, tak vám pripraviť takú reformu potrebných krokov na zlepšenie vzdelania, že všetkých teoretikov z ministerstva môžete prepustiť.

Na druhej strane je tu aj chyba rodičov. Všetci chcú mať doma titulovaného. Nevadí, že poniektorí sú totálni lajdáci a kazia aj tých lepších, ktorí sa chcú vzdelávať. Jednoducho doba je taká, že titul sa vyžaduje a to je jedno aký a z akej školy. Hlavná vec je, že moje dieťa ho má. Stredná škola sa už neberie ako finálny inštitúcia, ale iba ako medzistupeň. Škoda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?