Remeslo musí prežiť

Autor: Gabriel Huraj | 25.11.2011 o 15:01 | (upravené 25.11.2011 o 15:09) Karma článku: 6,99 | Prečítané:  1064x

Pod pojmom remeslo si každý z nás predstaví niečo iné. Jeden tradičných remeselníkov – výrobcov keramiky, bábik zo šúpolia, kraslíc atď. Jednoducho  tradičný remeselnícky trh. Niekto si zasa predstaví murára, tesára, elektrikára. Poniektorí si predstavia sfušovanú stavbu, strechu, kachličky v kúpeľni a pod.

Proste remeslo je pojem veľmi široký. Je aj pravdou, že mladým ľuďom sa už nechce pracovať manuálne. Jeden chce byť ekonómom, druhá sociálnou pracovníčkou, tretí zase právnikom. A tak úroveň nastupujúcej generácie a ich zručností neustále klesá. Štát platí za štúdium úplne zbytočných odborov. Vysoké školy produkujú veľmi čudesné odbory, ktoré v názve obsahujú temer všetko a nič.

Počúvam názory o živnostníkoch, ako si pekne zarábajú a štátu nič nepriznávajú, pretože všetko sa platí kešom. Čia je to však chyba? Osobne si myslím, že nielen remeselníka a  živnostníka, ale aj kupujúceho.  Pretože sa ulakomil na lacnejšiu ponuku – tú kešovú. Majú na tom rovnakú vinu obaja. Ja dávam ku všetkému doklad a vždy si ho aj žiadam, jednoducho môže sa niečo pokaziť, odpadnúť, zrútiť a čo vám potom ostane?

Jedným z východísk je znovuzavedenie cechov a dozorných inštitúcií, ktoré budú združovať jednotlivých remeselníkov a zároveň aj kontrolovať ich výstup pre spotrebiteľa v prípade sporu. Taká menšia kvalitatívna kontrola. Podobne to funguje v Nemecku či Švajčiarsku. Je potrebné vrátiť remeslu jeho pôvodný lesk a slávu.

Nepotrebujeme tisíce vysokoškolákov, potrebujeme tisíce odborníkov a výrobcov hotových výrobkov. Či už z dreva, kovov, hliny... Máme množstvo základných surovín, ktoré vyvážame na spracovanie do iných krajín a naspäť privážame hotové výrobky. Je to jednoducho choré. Štát dotuje len zahraničnú výrobu veľkých investorov v podobe montážnych hál. Slovenskí výrobcovia a producenti sú na okraji záujmu. Práve tých je potrebné podporiť kúpou nových technológií a výrobných postupov. Je potrebné finalizovať a spracovávať základne materiály na Slovensku.

Ak si všimnete, textilky, obuvnícky priemysel, cukrovarníctvo.... u nás skončili. Je to aj chyba privatizácie aj chyba vlád, ktoré tu boli. Nezáujem a ignorancia zo strany štátu k týmto problémov je zarážajúca. Kedysi hrdý obuvnícky priemysel neexistuje. Viem Číne sa konkurovať nedá, ale aj oni už začínajú zvyšovať svoje ceny. Jednoducho zopár rokov likvidácie miestnych výrobcov a všetko si naspäť zoberieme aj s úrokmi.

S remeselníckymi produktmi je to podobne. Všade sa objavujú katastrofálne umelé vianočné gule. Kde sú klasické sklenené ručne maľované na Slovensku vyrábané? Nemec si takéto čínske šmejdy kúpi tak akurát na výzdobu záhradného stromčeka. Doma mu visia výlučne ručne robené sklenené gule produkované v Nemecku alebo v Čechách. Poviete si, že sú drahé. Áno sú, ale nič krásne a kvalitné nemôže byť lacné.

To bolo len také zamyslenia sa nad súčasným stavom remesla a jeho budúcnosti. Určite je potrebné ho zachovať. Ak sa nám to nepodarí, stratíme čosi viac. Stratíme kus svojej identity a kultúry. Jednoducho je potrebné zaviesť rovnováhu medzi povolaniami, školami a praxou. Je potrebné študentov vychovávať k zodpovednosti za svoje skutky a produkty. Zatiaľ sa nám to voľajako nedarí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?