Kto má prospech z Eurofondov?

Autor: Gabriel Huraj | 11.11.2011 o 19:40 | Karma článku: 12,24 | Prečítané:  1537x

Je to naozaj zaujímavá otázka. Ak sa na to pozriem z praktického hľadiska,  najväčší prospech majú z toho lobisti, banky a štát. Že vraj dotácie.  V tejto sfére sa pohybujem zopár rokov. Upozorňoval som aj verejne na niektoré veci. Vždy mi bolo povedané: „O probléme vieme, ďakujeme za upozornenie, budeme to riešiť“. Myslíte si, že sa niečo vyriešilo? Trt a dva orechy.

Brusel a eurofondy  - to je jedna veľká mašinéria úradníkov, tlačív, nariadení, kde sa pozastavuje aj ľudský rozum nad tým, čo úradník dokáže vyprodukovať. Kedysi sa postavila škôlka svojpomocne v akcii Z. Systém bol síce iný, ale nie všetky myšlienky boli zlé. Minimálne odpor spoločnosti voči systému vyjadrili ľudia väčšou súdržnosťou.

Doba skončila, nastala bohapustá privatizácia, bez myšlienky a logického postupu. Máme normy už aj na to ako máme ísť na toaletu. Kontrola prebieha úplne všade. Internet dáva slobodu a zároveň kradne osobnosť. To bola len krátka myšlienka.

Starosta obce chce zrekonštruovať, alebo postaviť vodovod a odpadové potrubie, tak ako mu to prikázala EÚ. Chudáčisko s príspevkom, ktorý má ročne na rozpočet dediny mu to vystačí akurát tak  na vykurovanie alebo svietenie. Musí si najať projektanta a zaplatiť ho vopred. Podať projekt, ktorý nemusí byť schválený a po schválení si zobrať pôžičku, ktorú ani nevie, či ju vôbec splatí. Pravidlá sú také prísne a hlavne úplne demoralizujúce v chcení pomôcť, že starosta sa na to radšej vykašle.

Ten, kto takto neurobil, si zobral pôžičku, pretože platby sú refundačné. Založil pomaly aj cintorín, len aby spravil ten vodovod a odpadové potrubie. Všetko zaplatí. Sú v hlbokom mínuse a čaká. Čaká na kontrolu a má strach. Čo mu uznajú, alebo nie. Zoberie mu banka cintorín a postaví tam hypermarket? Úroky v banke z pôžičky si veselo rastú. Výdavok je to neoprávnený. A tak milý aplikant len čaká a čaká na rozhodnutie. Koľko mu presne neuznajú a čo bude robiť potom. Už ani len nespí. Obec je zadlžená.

Hrôza. Nedal niekde v žiadosti o platbu bodku, čiarku, alebo sa pomýlil pri súčte. Všetko vám vraciame a platba je v nedohľadne. Úroky veselo rastú. Mám takú teóriu, že jednotlivé fondy sú jednoducho dohodnuté s bankami a ľudia z ministerstiev či kontrol majú za to prémie. Veď načo vyplatiť ľuďom zdroje, nech radšej prepadnú a to Slováčiska zoderieme z kože. To sme ale naozaj dobrí voči EÚ, že ani toto načo máme nárok nečerpáme. Nečerpáme, pretože máme strach z dlžôb, korupcie, úplatkov a totálnej administratívnej byrokracie.  Je naozaj otázka, či je potrebné mať tieto fondy. Nebude zdravšia ekonomika bez dotácií a fondov? Ľudia sa začali príliš spoliehať na pomoc a nie na vlastnú prácu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?