Kto má prospech z Eurofondov?

Autor: Gabriel Huraj | 11.11.2011 o 19:40 | Karma článku: 12,24 | Prečítané:  1541x

Je to naozaj zaujímavá otázka. Ak sa na to pozriem z praktického hľadiska,  najväčší prospech majú z toho lobisti, banky a štát. Že vraj dotácie.  V tejto sfére sa pohybujem zopár rokov. Upozorňoval som aj verejne na niektoré veci. Vždy mi bolo povedané: „O probléme vieme, ďakujeme za upozornenie, budeme to riešiť“. Myslíte si, že sa niečo vyriešilo? Trt a dva orechy.

Brusel a eurofondy  - to je jedna veľká mašinéria úradníkov, tlačív, nariadení, kde sa pozastavuje aj ľudský rozum nad tým, čo úradník dokáže vyprodukovať. Kedysi sa postavila škôlka svojpomocne v akcii Z. Systém bol síce iný, ale nie všetky myšlienky boli zlé. Minimálne odpor spoločnosti voči systému vyjadrili ľudia väčšou súdržnosťou.

Doba skončila, nastala bohapustá privatizácia, bez myšlienky a logického postupu. Máme normy už aj na to ako máme ísť na toaletu. Kontrola prebieha úplne všade. Internet dáva slobodu a zároveň kradne osobnosť. To bola len krátka myšlienka.

Starosta obce chce zrekonštruovať, alebo postaviť vodovod a odpadové potrubie, tak ako mu to prikázala EÚ. Chudáčisko s príspevkom, ktorý má ročne na rozpočet dediny mu to vystačí akurát tak  na vykurovanie alebo svietenie. Musí si najať projektanta a zaplatiť ho vopred. Podať projekt, ktorý nemusí byť schválený a po schválení si zobrať pôžičku, ktorú ani nevie, či ju vôbec splatí. Pravidlá sú také prísne a hlavne úplne demoralizujúce v chcení pomôcť, že starosta sa na to radšej vykašle.

Ten, kto takto neurobil, si zobral pôžičku, pretože platby sú refundačné. Založil pomaly aj cintorín, len aby spravil ten vodovod a odpadové potrubie. Všetko zaplatí. Sú v hlbokom mínuse a čaká. Čaká na kontrolu a má strach. Čo mu uznajú, alebo nie. Zoberie mu banka cintorín a postaví tam hypermarket? Úroky v banke z pôžičky si veselo rastú. Výdavok je to neoprávnený. A tak milý aplikant len čaká a čaká na rozhodnutie. Koľko mu presne neuznajú a čo bude robiť potom. Už ani len nespí. Obec je zadlžená.

Hrôza. Nedal niekde v žiadosti o platbu bodku, čiarku, alebo sa pomýlil pri súčte. Všetko vám vraciame a platba je v nedohľadne. Úroky veselo rastú. Mám takú teóriu, že jednotlivé fondy sú jednoducho dohodnuté s bankami a ľudia z ministerstiev či kontrol majú za to prémie. Veď načo vyplatiť ľuďom zdroje, nech radšej prepadnú a to Slováčiska zoderieme z kože. To sme ale naozaj dobrí voči EÚ, že ani toto načo máme nárok nečerpáme. Nečerpáme, pretože máme strach z dlžôb, korupcie, úplatkov a totálnej administratívnej byrokracie.  Je naozaj otázka, či je potrebné mať tieto fondy. Nebude zdravšia ekonomika bez dotácií a fondov? Ľudia sa začali príliš spoliehať na pomoc a nie na vlastnú prácu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?