Európska únia, alebo pyramídová hra bohatých?

Autor: Gabriel Huraj | 11.11.2011 o 17:58 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  1854x

Jednoducho mi to nedá. Kam sa podel normálny sedliacky rozum? Kopa vyštudovaných ekonómov, prognostikov. Kam to vlastne dotiahli svojimi draho platenými radami? Makroekonomika, alebo logické zmýšľanie?

V ekonomike viac ako v ktorejkoľvek inej oblasti platí 1+1= 2. No zdá sa, že svetové ekonomiky toto pravidlo dlhodobo ignorujú. HDP vyrastie o 1,2%, ale platy si zvýšia zamestnanci štátu o možno cca 4%, pretože takáto je inflácia. Kde je logika? Chýbať bude predsa 2,8%. Je to len za uši pritiahnutý príklad. Ale jednoducho ak zarobíte 100 €, nemôžete rozdeľovať 103 €. Tie tri é-čka si jednoducho musíte požičať. Tak to točia naši ekonomickí experti dookola. Zastaviť sa to musí. Jednoducho ani tlačiarne nebudú stačiť tlačiť peniaze a veľká hospodárska kríza prepukne v plnej miere.

Systém fungovania súčasnej ekonomiky je iba dočasný. Kým sa štáty nezadlžia do takej miery, že budú musieť vyhlásiť bankroty jeden za druhým. Čo sa stane potom? Začneme od nuly. Od jednej veľkej nuly. Možno má mayský kalendár aj v niečom pravdu. Nebude to koniec sveta, ako si ho predstavujeme. Bude to koniec konzumu a neudržateľného ekonomického systému sociálnej demokracie.

Prečo by sa nemohli platy a vôbec všetky výdavky rátať z celkovej HDP? Ak vlády gazdujú zle, jednoducho si znížia platy na svoje dosiahnuté HDP. Ako by to mohlo fungovať? Štát zarobí 100 €, z toho 2 € si nechá v rezerve a 98 % má na prerozdelenie.  Ak hospodárim zle, nepatrí im nič, žiadna odmena ani privilégiá.

Tu mi pripadá večné zmrazovanie platov úradníkov, poslancov,... úplne od veci. Namiesto toho, aby sa im to odvíjalo od HDP, teda prakticky by im platy klesli, tak sa im platy idú zvýšiť. Nie je to choré? Výrobný sektor toto nemôže stíhať vyrobiť. Ak by prijala celá EÚ prebytkové rozpočty z naozaj reálnych príjmov, takáto situácia, ako je teraz, by nikdy nevznikla. Proste história a vývoj idú po špirále a dobre už bolo. Teraz sa ľudia musia pripraviť na horšiu ekonomickú situáciu, akú doteraz zažili. Možno sa však k nám opäť vráti morálny kredit a nie len obyčajný konzum. Možno znovu budeme svietiť sviečkami. Možno sa nebudeme toľko prevážať v autách a príroda si konečne vydýchne. Aj kríza je dobrá vec, nebráňme sa tomu. Politici môžu vymýšľať, čo len chcú pokiaľ sa nebudú robiť prebytkové rozpočty. Nič s tým nespravia.

Súčasný systém je čistá pyramídová hra, v ktorej nám sľubujú ružové zajtrajšky, ak si dnes ešte pritiahneme opasky. Kde som to už len počul?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?