Za čo som to štrngal kľúčmi 17. novembra ?

Autor: Gabriel Huraj | 5.11.2011 o 20:06 | Karma článku: 14,07 | Prečítané:  2090x

Je pravdou, že k nám to prišlo trochu neskôr. Vtedy som bol štvrtákom na gympli a naša jediná trieda z celého gymnázia sa postavila na stranu štrajkujúcich študentov. Bol to prúser. Nevezmú nás na vysokú, vraveli nám rodičia. Nech. Čo sa však od tej doby zmenilo?

Vymenili sme režimy – socializmus za počiatky kapitalizmu. Boli sme šťastní. Prvýkrát sme mohli ísť do Viedne a hneď na Mexico pľac. Ohúrení prebytkom a rozmanitosťou tovaru. TUZEX a bony už neboli podstatné. Veksláci zmizli. Krásna doba zamatovej revolúcie. Mám ešte 20 korunáčku s podpismi Kňažka a vtedajšej VPN. Hurá! Havel prišiel do Prešova. Okamžite sme išli na míting.

Musím povedať, že to boli jedni z najkrajších čias, keď sa doba menila a všetci si mysleli, že už bude len lepšie. Čo sme si však zažili za tých 22 rokov? Nová generácia už ani nevie, čo to bol osemdesiaty deviaty.  A tak zopár úvah o našej spoločnosti. Čo sa vlastne stalo? ŠTB vystriedala novodobá forma výpalníkov či mafie. Vraždy a vyjadrenia sú sofistikovanejšie. Vtedy sem tam niekto zmizol na Sibír a už sa nevrátil. Teraz k tomu stačí troška kyseliny.

Vtedy bola jedna strana, ku ktorej sa viac či menej dobrovoľne hlásilo množstvo ľudí. Teraz je tu kopa strán, ku ktorým sa nehlási nikto okrem ich lídrov a verejných prieskumov. Občan je stále anonymný a stále sa bojí o svoju rodinu či pracovné miesto, ak sa náhodou ozve. Vtedajší disidenti si to takto určite nepredstavovali. Kedysi nám diktovala Praha s Moskvou na čele. Teraz nám diktuje Brusel.

Kedysi luxusnejších potravín bol nedostatok a stáli sme v radoch na mandarínky, banány, arašidy. Teraz rady potravín čakajú na nás, len my na nich akosi nemáme. Kedysi stál byt 20.000 Kčs, teraz stojí 45.000 € dvojizbák. Ten istý byt, ktorý stál ešte v 89 - 20.000 Kčs.

V potravinárstve sme boli sebestační, teraz už len pomaly dovážame. Slovensko ako poľnohospodárska krajina bola zlikvidovaná. Kedysi sme mali nepracujúcich príživníkov. Teraz máme nezamestnaných. Čo sa vlastne zmenilo? Máme slobodu? Ako pozerám na Brusel - asi nie. Musíme mať všade jednomyseľný súhlas ako za komunistov. Hlasuje sa dovtedy, kým si to odporca nerozmyslí a bude súhlasiť. Kedysi bola to diktatúra proletariátu. Teraz tu máme diktatúru peňazí, bánk, finančných spoločností a búrz.

Kto potrebuje niekoho znemožniť. Stačí si zaplatiť médiá a už to ide. Za korupciu neboli ani komunisti ani súčasní isti.

Pionieri sa zmenili na skautov a vrátili sa k pôvodným ideálom (aspoň niekto).

Slovensko je malá krajina a jednoducho sa musí vždy k niekomu pričleniť, ale ku komu? Pravdepodobne vždy k historickému obdobiu. Už sa nedá povedať, aké zriadenie je to najlepšie, keďže práve komunistická Čína, Rusko a iné nastupujúce veľmoci idú zachraňovať kolabujúcu demokraciu svetového hospodárstva a našej Európskej únie. Na rozprávku o troch grošoch sa zabudlo. Čo sa vlastne zmenilo? Nie až tak veľa, ako sme si mysleli. Vtedy nám vymetal mozgy socializmus. Teraz nám vymetá mozgy kapitalistický materializmus. Morálka sa už nenosí. Už to nie je moderné. Ak nám klame EÚ, do ktorej sme vstupovali s nádejou na lepší zajtrajšok (čo len mi to pripomína)? Čo nám ostalo? Strany by sa už mali deliť výsostne podľa programu, ktorý predstavia ľudu.

Máme všelijaké strany - ľavica, pravica, stredo-ľavica, pravico-ľavica a iná ica. Vy ich viete definovať? Ja už som sa v tom stratil. Pravica koná ľavicovo. Ľavica nekoná vôbec, pretože sa posunula od stredu napravo J a pod. Delenie strán je obyčajný výmysel, aby si mohli vždy nájsť svojho nepriateľa a obviniť niekoho iného zo svojej vlastnej neschopnosti vládnuť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?