Keramika – informačné médium minulosti aj budúcnosti

Autor: Gabriel Huraj | 19.10.2011 o 21:22 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  699x

Naozaj je to tak. Ako keramik môžem v pohode konštatovať, že to, čo po nás ostane, bude znova len tá keramika. Je jedno v akej forme, či to budú kachličky, sanitárna keramika, hrnček, soška. Bude to stále len keramika a črepy. Archeológovia budúcnosti nebudú nachádzať len plasty, ktoré sa časom aj tak rozpadnú, ale črepy.

Črepy v budúcnosti budú predstavovať určité CD či DVD so zápisom údajov. Presne tak, ako to bolo kedysi v minulosti. Či už egyptské piktogramy, klinové písmo atď. -  všetko bolo zaznamenané v hline. Ktoré CD či DVD vydrží 5000 rokov?

Príde jedna slnečná búrka a Slnko nám zmaže všetky virtuálne informácie. Čo nám potom ostane? Vieme ešte používať svoje ruky a niečo hodnotné vytvoriť? Podobne ako v súčasnosti vládne dekadentné pseudoumenie a s vkusom a krásou to nemá nič spoločné. Pre mňa je umenie niečo hmotné bez napojenia na elektrinu. Niečo, čo vo mne zanechá príjemný hrejivý pocit. Diela, pred ktorým sa hodno pokloniť.

Hlina a tvorba keramiky je práve niečo také. Pod vašimi rukami vznikajú dielka. Potom čakáte, ako sa vám to vypáli. Praskne, nepraskne? Je voľajaká chyba v črepe? Pritom je to 100  % ekologický materiál. Z čoho vám lepšie chutí káva či čaj ? Z plastu, alebo keramického hrnčeka? Priznám sa, od detstva mám jednu takú šálku. Kedysi so z neho pil mlieko a kakao a teraz z neho pijem kávičku. Nevymenil by som ho za žiaden iný. Má svoju históriu. Putuje so mnou už vyše 30 rokov. 

V každej krajine, ktorú navštívim, si všímam odlišnosti a tvorivosť miestnych majstrov. Navštívim aj múzeá - obdivujem a obdivujem.  Dosiahnuť aspoň 50 % zručnosť bývalých majstrov – to by bolo niečo. Vždy sa zamyslím nad jednotlivými technológiami a výrobnými postupmi. Rozmýšľam, akým spôsobom by sa to či ono dalo spraviť. Dobrý majster je ten, ktorý vám nepovie, že sa to nedá. Nafotím si nejaké zaujímavé tvary, ak sa to dá a začínam sa boriť s technikami. Každá divotvorná nádoba je pre mňa výzvou.    Po návšteve na Cypre z projektu Ceramic Art – Living history, kde sa naša malá slovenská skupinka zúčastnila ako partnerská organizácia, som si tiež priniesol množstvo nápadov a zážitkov. Cyperská keramika je predsa len niečo iné ako typická grécka či rímska.

Ak už po ľudstve nič neostane a ľudstvo vyhynie,  práve keramika prinesie nejaké tie informácie pre možných budúcich nových evolučných tvorov (alebo možno pre mimozemšťanov? J) Nikto to nevie. A tak, keď si zoberiete nejaký hrnček, ručne točený, skúste sa zamyslieť nad jeho tvorcom, aký mal či má život. Keramici sú ľudia trpezliví a riziká a neúspechy prijímajú  ako nové výzvy. Keramik či hrnčiar nebude nikdy so svojou prácou spokojný a tak to má byť. Takto vznikajú dielka so zápiskami našich dejín.

D1.jpg

D2.jpg

D3.jpg

D4.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?