Euroval - dva pohľady a dve pravdy

Autor: Gabriel Huraj | 12.10.2011 o 16:18 | (upravené 13.10.2011 o 11:58) Karma článku: 9,87 | Prečítané:  1793x

Naozaj je to tak. Pravda môže mať viacero podôb. To, čo sa stalo včera v parlamente, je konečne demokracia. Slovensko sa odprezentovalo v celom svete. Či je to dobré, alebo zlé -sám neviem. Je to taká súhra okolností a udalostí, ktorá tu jednoducho ešte nebola.

Prvýkrát sa dá povedať, že nemáme víťazov, iba porazených. Možno sa bude zdať, že najviac vyťaží zo situácie Fico. A možno nie.  Nové voľby sú nevyhnutné aj vzhľadom k problémom na Slovensku a k upokojeniu  situácie. Budúce koalície by si mali hľadať  trochu podobné názorové zoskupenia, aspoň čo sa týka orientácie na EÚ. Sulík sa rozhodol pre protest a spravil dobre. Je potrebné ukázať aj EÚ, že donekonečna nemôže byť Slovensko, ale aj iné malé štáty, diskriminované. Na druhej strane nám Nemecko a Francúzsko túto opovážlivosť nezabudne.

Existuje film s názvom „Myš, ktorá revala“ o tom, ako jeden maličký štát vyhlásil vojnu USA, aby sa zviditeľnil. Nám sa to podarilo. Teraz však o tej pravde. Prakticky všetci diskutéri mali pravdu. Slovensko v konečnom dôsledku Euroval schváli. Smer si dá podmienku – nové parlamentné voľby.

Už mi to pripadá ako vopred dohodnutá vec a scenár. Súčasná koalícia si nevedela dať rady s vládnutím a Euroval im prišiel vhod. Automaticky z podpory Eurovalu vyhodili opozíciu. Ficovi sa vôbec nečudujem. Lepšiu príležitosť mať nemohol. Nemohol predsa vysloviť podporu stranám a vláde, ktorej odvolanie žiadal už niekoľkokrát. Tu mu Radičová vložila do rúk čisté eso.

Radičovej sa tiež vôbec nečudujem. Takejto vláde by som premiérom vôbec nechcel byť. Ešte aj vlastní spolustranníci jej podkopávali nohy, napr. Mikloš s daňovým úradom v Košiciach a pod..

KDH malo tiež problém v takejto koalícii a o Moste už ani nevravím. Kto z toho vyťažil? Ich absolútny Satan, ktorý za všetko môže je Fico. Aj keď pre mňa je to normálna ľavicová strana, ktorá má jednoducho silného lídra. Jediného konkurenta , ktorý sa mu mohol postaviť , si sama koalícia doslova odstrelila do zabudnutia. Radičová mu mohla ako tak konkurovať.

Počúval som diskusie. Páčili sa mi vystúpenia Belousovovej, Kaníka a v tomto prípade aj Dzurindu, ale aj Kolára či Sulíka. Prakticky všetci mali pravdu. Vinník je jasný, ale zostal nepotrestaný. Sú ním euroúradníci, Európska komisia, Európsky parlament. Naozaj ich prebujnená byrokracia a nejasné až diskriminujúce pravidlá pre nové a staré štáty sa musia zmeniť.

Ak zoberiem len Francúzov a ich Strasburg – absolútne zbytočná inštitúcia, ktorá existuje iba preto, lebo to chcú Francúzi. Ako sa máme pozerať na takéto do očí bijúce šafárenie. Peniaze na dopravu, ubytovanie atď. Je to choré. Potom nech sa presťahuje celý parlament trebárs do Bonu. Nemecko je predsa najsilnejšou ekonomikou. A je relatívne v strede. Gréci z toho vyviaznu najlepšie. My budeme čiernou ovcou a oni si znovu budú užívať. Má byť potrestaný naozaj ten, kto na problém poukázal?

Som za EÚ, ale už konečne za normálnu EÚ s rovnakými pravidlami pre všetkých a nie vždy s nejakými výhovorkami. Sám s tým mám skúsenosti. Vždy mi bolo odpísané - máte pravdu, o probléme vieme a budeme ho riešiť v najbližšom programovom období. Jednoducho, chybu si nepriznajú a skostnatená byrokracia nie je schopná okamžite reagovať. Sú ako  také dinosaury. Už som písal sťažnosti aj na EK aj do Bruselu na jednotlivé sekcie. EÚ priamo či nepriamo podporuje lobizmus a určité finančné skupiny. Hovorí o transparentnosti. Pritom práve v EP a EK je bordel na pohľadanie. Naozaj je EP iba odkladacou inštitúciou pre  zaslúžilých politikov ? Áno.  Veď kto o všetkom rozhoduje? Žiaden Rompui, ktorý je iba figúrkou. Hlavné slovo a silu majú v súčasnosti Merkelová a Sarkozy, čiže Nemecko a Francúzsko.

Mimochodom, ak by sa tieto dva štáty rozhodli, že stiahnu zo Slovenska svoje firmy, tak sme v „prdeli“.  Ak budú nové voľby, jedno je isté, zo súčasných parlamentných strán nebudem voliť nikoho, ale voliť pôjdem určite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?