Čo chýba stredoškolákom, aby neskončili na úrade práce?

Autor: Gabriel Huraj | 10.10.2011 o 7:20 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  884x

Viac prázdnin! Srandujem. Znovu sa k tomu postavím z druhej strany. Nie ako učiteľ, ale ako keramik. Ak potrebujem zamestnanca,  potrebujem si overiť, či je vôbec zručný. Súčasné kvality žiakov –  absolventov sú mierne povedané na  veľmi nízkej úrovni. Zručnosť a schopnosť logicky samostatne uvažovať je už v prepadlisku dejín. Nájde sa svetlá výnimka, ale tá si prácu nájde sama.

Čo by určite posunulo kvalitu školstva, je určite preskúšanie  absolventa pred odbornou komisiou. Nie však pred komisiou, ktorú si zvolia jednotlivé školy, ale pred odborníkmi z praxe, ktorí sa tým živia a sú v tom dobrí. Je jasné, že ich bude potrebné aj zaplatiť. Ale stálo by to za to. Kvalita by sa oddelila od smetia. Učitelia a majstri odborného výcviku by už možno nemali stres vyhodiť takého žiaka. V prípade neúspechu pred odbornou komisiou by absolvent nedostal žiadnu maturitu či výučný list a škole by sa mohli škrtnúť finančné prostriedky. Veď načo by štát podporoval lajdákov a nekvalitnú výučbu. Takto ušetrené prostriedky by sa mohli presunúť na kvalitné školy a na kvalitne poskytované vzdelávanie a učiteľov. Týka sa to všetkých odborných škôl. Komisie by mali byť vytvorené výlučne z profesionálov, z tvrdých profíkov, ktorí vedia o danej oblasti maximum. Absolventi by dostali certifikovanú maturitu, respektíve výučné listy cechovými združeniami alebo expertmi pôsobiacimi v daných oblastiach. Skúška zručnosti a pracovných schopností by mala prebiehať dlhšie ako iba jeden deň,  na obhajobe prác  by mali naozaj preukázať svoje zručnosti. Napríklad by dostali zadanie zhotoviť jednoduchý výrobok v určenom čase a kvalite priamo pred komisiou. Možno sa mýlim, ale je to jedna z ciest.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?