Euroval, nemecký prezident a čítanie medzi riadkami

Autor: Gabriel Huraj | 28.9.2011 o 19:54 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  735x

Nechcel som už vôbec písať o Eurovale. Osobne si myslím, že je to politická téma. My ako občania nebudeme mať ani len šancu zasiahnuť do tohto „valu“. Ide len o tému, ktorou nám zakrývajú oči. Už dávno je rozhodnuté o tejto podpore.

Burzy sa znova nabalia na ľuďoch, ktorí prestali veriť akciovým trhom. Zase len obrali o zisky malých akcionárov. Veľkým je to jedno,  či jednu miliardu alebo dve. Našinec bude hľadať chybu v Grécku. Žiaľ, mal by hľadať chybu v Európskej únii, ktorej pravidlá to umožnili. Gréci len využili situáciu a my sme chceli vstúpiť do tejto únie. Preto by sme nemali zahrabať hlavu do piesku ako  pštros.

Máme aj možnosť vystúpiť z únie.  Alebo ostať v nej a aj keď odratí Slováci s najnižšími mzdami v Eurozóne podporiť Euroval. Nemecký prezident sa vyjadril v podstate jasne. Nemci majú u nás 420 firiem, ktoré vytvorili 90.000 pracovných miest.

Čo by sa stalo, ak by tieto firmy preniesli do Grécka?  To si nechcem ani predstaviť a práve tu vidím chybu. Je to prílišná otvorenosť a naviazanosť na zahraničnú ekonomiku. Sme len bábkou v cudzích rukách. Nemáme vlastné  podniky, respektíve sú v menšine  na ľahký priemysel. Potraviny dovážame, textil dovážame. Autá montujeme. Drevo a suroviny  vyvážame za bagateľ a dovážame drahé výrobky s pridanou hodnotou.

Veda a výskum je na pokraji zrútenia a kapacity nám odchádzajú do zahraničia. Sme závislí od Ruskej ropy a zemného plynu, ba dokonca aj od uránu a jeho zneškodnení po vyhorení alebo obohatení. Môže sa Slovensko v takomto položení postaviť na zadné. Veď máme len montážne haly, ktoré za mesiac postavia hocikde inde a nikto tomu nezabráni. Krátkozrakosť a spasenie Slovenska len s podporou zahraničných investícií nás k tomuto doviedla.

Kým Gréci využívali aj Eurofondy priehrštím, my sme si len zhoršovali legistlatívu a sprísňovali kontroly. Za stav, aký je v rámci Eurofofondov, by som okamžite volal po zodpovednosti. Ich čerpanie je úbohé a nové programovacie obdobie sa blíži. Darmo, nadávame na cudzích, ak nevieme ani len využiť to, čo nám EÚ ponúka. Tiger zaspal a zavreli ho do klietky, v ktorej z trucu prestal žrať.

Ekonomiky sú previazané a Slovensko momentálne svoju šancu prepáslo. Vidím to aj na medzinárodnej úrovni a komunikácia s partnermi sa zhoršila. Nezačali sme ani len využívať výhody únie a už sme čiernymi ovcami. Áno, je potrebné povedať  poriadne nahlas, že to takto ďalej nejde. Mohli sme využiť túto situáciu a vyrokovať si v niektorých oblastiach lepšie podmienky. Teraz po zásahu ECB a po príprave alternatívneho plánu už môžu všetci tak akurát tie čierne ovce pásť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?