Euroval, nemecký prezident a čítanie medzi riadkami

Autor: Gabriel Huraj | 28.9.2011 o 19:54 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  741x

Nechcel som už vôbec písať o Eurovale. Osobne si myslím, že je to politická téma. My ako občania nebudeme mať ani len šancu zasiahnuť do tohto „valu“. Ide len o tému, ktorou nám zakrývajú oči. Už dávno je rozhodnuté o tejto podpore.

Burzy sa znova nabalia na ľuďoch, ktorí prestali veriť akciovým trhom. Zase len obrali o zisky malých akcionárov. Veľkým je to jedno,  či jednu miliardu alebo dve. Našinec bude hľadať chybu v Grécku. Žiaľ, mal by hľadať chybu v Európskej únii, ktorej pravidlá to umožnili. Gréci len využili situáciu a my sme chceli vstúpiť do tejto únie. Preto by sme nemali zahrabať hlavu do piesku ako  pštros.

Máme aj možnosť vystúpiť z únie.  Alebo ostať v nej a aj keď odratí Slováci s najnižšími mzdami v Eurozóne podporiť Euroval. Nemecký prezident sa vyjadril v podstate jasne. Nemci majú u nás 420 firiem, ktoré vytvorili 90.000 pracovných miest.

Čo by sa stalo, ak by tieto firmy preniesli do Grécka?  To si nechcem ani predstaviť a práve tu vidím chybu. Je to prílišná otvorenosť a naviazanosť na zahraničnú ekonomiku. Sme len bábkou v cudzích rukách. Nemáme vlastné  podniky, respektíve sú v menšine  na ľahký priemysel. Potraviny dovážame, textil dovážame. Autá montujeme. Drevo a suroviny  vyvážame za bagateľ a dovážame drahé výrobky s pridanou hodnotou.

Veda a výskum je na pokraji zrútenia a kapacity nám odchádzajú do zahraničia. Sme závislí od Ruskej ropy a zemného plynu, ba dokonca aj od uránu a jeho zneškodnení po vyhorení alebo obohatení. Môže sa Slovensko v takomto položení postaviť na zadné. Veď máme len montážne haly, ktoré za mesiac postavia hocikde inde a nikto tomu nezabráni. Krátkozrakosť a spasenie Slovenska len s podporou zahraničných investícií nás k tomuto doviedla.

Kým Gréci využívali aj Eurofondy priehrštím, my sme si len zhoršovali legistlatívu a sprísňovali kontroly. Za stav, aký je v rámci Eurofofondov, by som okamžite volal po zodpovednosti. Ich čerpanie je úbohé a nové programovacie obdobie sa blíži. Darmo, nadávame na cudzích, ak nevieme ani len využiť to, čo nám EÚ ponúka. Tiger zaspal a zavreli ho do klietky, v ktorej z trucu prestal žrať.

Ekonomiky sú previazané a Slovensko momentálne svoju šancu prepáslo. Vidím to aj na medzinárodnej úrovni a komunikácia s partnermi sa zhoršila. Nezačali sme ani len využívať výhody únie a už sme čiernymi ovcami. Áno, je potrebné povedať  poriadne nahlas, že to takto ďalej nejde. Mohli sme využiť túto situáciu a vyrokovať si v niektorých oblastiach lepšie podmienky. Teraz po zásahu ECB a po príprave alternatívneho plánu už môžu všetci tak akurát tie čierne ovce pásť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?