Remeslo ešte žije!

Autor: Gabriel Huraj | 26.9.2011 o 19:10 | Karma článku: 9,07 | Prečítané:  1057x

Môžem to smelo povedať. Zopár fanatikov, ktorí silou mocou nechcú pochopiť, že priemyselná revolúcia a čínsky obchod zasiahol aj túto oblasť, bojuje proti stereotypom masovej výroby a do výrobkov dávajú kus samého seba. Niektorí to robia dokonca len tak pre radosť, bez toho, aby na tom zarobili.

Čo ma však najviac potešilo pri týchto fanatikoch, ktorí bojujú o akú takú identitu ručnej práce a remesiel  je, že už máme medzi sebou aj mladých. Opäť sa objavujú akési  rodinné mini manufaktúry. Stálo by aj v školách za to, aby sa obnovili ručné domáce práce. Možno by to prispelo k lepšej komunikácia medzi rodičmi a deťmi, zároveň by si ľudia začali viac vážiť ručnú prácu. Samozrejme, nebude každý majster, ale si to aspoň vyskúša a spozná drinu, ktorá  za týmito výrobkami stojí.

Remeselník je niečo ako živočíšny druh pred vymretím. Valcuje ho priemysel a pretechnizovaná informačná spoločnosť. Spoločenské hodnoty dostávajú virtuálny charakter.  Médiá - hlavne internet - vládnu svetu.

Pre spoločnosť sú remeselníci dobrí len na jednu vec. Ak sa chce spropagovať nejaká obec či mesto remeselným trhom a pritiahnuť turistov či miestnych do stánkov s občerstvením, pozvú nejakých remeselníkov.

Niekedy je až dehonestujúce, ak má remeselník prezentovať svoje výrobky popri nejakých čínskych plastových hračkách  treťotriednej kvality, alebo ak má producent ľanových či konopných košieľ súperiť s lacným čínskym textilom.

Mestá a obce, respektíve organizátori týchto podujatí by mali jednoducho oddeliť ručnú prácu od takéhoto paškvilu. Naši remeselníci si to zaslúžia. Niektoré obce a mestá to už aj pochopili.

Len jedna z myšlienok, ktorá padla na mojom stretnutí s remeselníkmi bola, čo ak by mestá či obce, ktoré tieto trhy organizujú, zároveň aj niečo odkúpili od  týchto remeselníkov – napríklad v hodnote 50 €? Stánok zadarmo a nejaké to občerstvenie by mali byť  samozrejmosťou. Veď remeselníci tvoria atmosféru, predvádzajú svoje zručnosti a môžem vám garantovať, že z tejto práce nezbohatnú. Ak sa Helenke Vondráčkovej zaplatí za jedno vystúpenie 3000 €, prečo sa potom nemôže zaplatiť remeselníkovi, ktorý predvádza a je na trhu 3 dni? Je iba dekoráciou? Ak by sa pristúpilo k takejto forme podpory remeselníkov,  mestá a obce by získali propagačné produkty pre rozličných hostí, delegácie, a možno aj pre sponzorov. Mňa vždy viac poteší nejaký klobúčik, ručne vyrobený prívesok, perníček atď., ak to dostaneme na nejakom podujatí, ako kopa brožúr, ktorá ostane stáť niekde na kope.

Ja viem, vždy je  čo zlepšovať a nejde vždy len o nedostatok peňazí. Niekedy  to jednoducho tí naši papaláši nevedia pochopiť a padne na to veľmi pekné porekadlo: „Zabudol vôl, že teľaťom bol.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?