Slovenskí remeselníci a prezentácia

Autor: Gabriel Huraj | 29.8.2011 o 14:20 | Karma článku: 7,38 | Prečítané:  862x

Zaoberám sa remeslami už zopár rokov. Nielen kvôli tomu, že sám som hrnčiar, ale hlavne kvôli tomu, že manuálna práca pôsobí ako liek. Je to naozaj liek. Upokojuje dušu. Do výrobkov a produktov remeselník vkladá kus seba. Nemusí to byť akurát prvotriedny produkt. Stačí, ak poteší našich kamarátov či okolie.

Čo ma však veľmi mrzí, je propagácia remeselníkov a ich tvorby. Množstvo týchto majstrov nemá ani len živnosť a robia si to len tak pre svoju zábavu, či svojich známych. Propagovať svoju produkciu a pochváliť sa svojou tvorbou nemajú kde.

Ľudia majú remeselné trhy radi. Remeselníci predvádzajú svoje zručnosti a schopnosti. No  tu by som chcel pripomenúť mestám a obciam, ktoré tieto trhy organizujú, že poskytnutie miesta na predvádzanie a predaj zadarmo je naozaj trošku málo.

Ak človek ide do kina či divadla, musí si za vystúpenie zaplatiť. Podobne je to aj s remeselníkmi, ktorí predvádzajú na jarmokoch. Úmyselne píšem, že aj predvádzajú. Pretože predajcov je dosť , ktorí distribuujú rozličné produkty. Títo nech si zaplatia. No predvádzajúci  remeselníci by si zaslúžili voľajaké to všimné za to, že spríjemňujú a vytvárajú atmosféru trhov. Niekedy si nezarobia ani len na cestu a robia to naozaj z presvedčenia a nie pre zisk.

Aj to jeden z dôvodov, prečo sa už mladí ľudia remeslám takmer nevenujú. Zánik tkáčstva – hlavne toho priemyselného - je smutným faktom. Látky Slovensko už výlučne dováža. Niekedy sme boli vo výrobe látok na popredných miestach. Teraz musíme dovážať kvalitné látky z Nemecka, Británie atď. Otázkou je, že ak Nemci dokážu produkovať látky, prečo to nedokážu Slováci? Máme menšie platy a technológie sú pravdepodobne tie isté.

Podobne je to s keramikou. Dovážame všetko možné z Talianska, Španielska a slovenskí producenti sú mimo hry. Toto však súvisí aj s pomocou štátu týmto remeselníkom, kde využili či už Taliani, alebo Španieli eurofondy za podstatne lepších a menej prísnejších podmienok na nákup moderných technológií ako Slováci. Nepoznám štát, ktorý takto podkopáva svojim ľuďom a producentom nohy. V súčasnosti pracujem nad projektom s názvom Remeselnícky server podporený z programu cezhraničnej spolupráce SK-PL. Na stránkach tohto servera by som chcel práve propagovať remeselníkov a tzv. hobby majstrov - ich produkciu a umenie. Na začiatku to budú prioritne remeselníci z Prešovského regiónu. Preto prosím starostov, primátorov a vlastne všetkých vás z Prešovského kraja, ktorí viete o nejakých domácich majstroch, čo by stáli za zmienku a potrebovali by spropagovať svoje remeselné produkty, napíšte mi na e-mail: gabrielhuraj@gmail.com .

 „Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko –  Slovenská republika 2007-2013“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?