Film, ktorý nechcem vidieť iba raz

Autor: Gabriel Huraj | 29.8.2011 o 13:09 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1819x

Pozrel som si film Zelená míľa. Patrí medzi moje obľúbené a vždy si ho rád pozriem, aj keď ho poznám takmer  naspamäť. Zamyslel som sa, aké filmy mám vlastne rád a ktorý mi za ostatné dva roky utkvel v pamäti.

Lovil som dosť hlboko, ale okrem zopár rozprávok  mi neutkvel v mojej mysli takmer žiaden. Kinematografia sa vybrala tým smerom, že vidieť film raz úplne stačí. Poprípade, ak  chcete ušetriť čas, stačí ak si pozriete trailer a je to. Obsah a všetky scény sú zhrnuté zhruba v troch minútach. Kino už pomaly ignorujem, aby som náhodou nezačal nadávať už v polovici filmu. Aj keď musím priznať, že vyčumím aj poriadne hovadiny.

 Neviem ako vy ostatní, ale ja mám zopár filmov, ktoré by som mohol pozerať stále dookola. Som fanúšikom histórie, sci-fi, fantasy, ale aj slovenskej klasiky. Spomeniete si na Sebechlebských hudcov, Pacha, hybského zbojníka, Obchod na Korze, či môj absolútny the best off – Sváko Ragan? Nezabudnuteľné herecké výkony a filmové hlášky.

 „Daj sem bičík!“

„Nedám bičík!“

„Daj sem bičík!“

„Riť Paľovu!“

Na filmy či divadelné hry ako Kubo, Rysavá jalovica, Ženský zákon môžem pozerať aj dookola a vždy sa zabavím. Podobne také filmy  Skalní v ofsajde, Majster kat či Posledná bosorka. Vôbec neviem, ako bude pokračovať naša filmová tvorba ďalej. Len jeden príklad za všetky. Jánošík s Paľom Bielikom je niečo úžasné, aj keď čiernobiele a bez efektov. Ten posledný Jánošík bol aspoň pre mňa absolútne hrozný.

Nedá mi nespomenúť ešte zopár filmov aj zo spoločného Československa. S tebou ma baví svet, Adéla ešte nevečerala, Divadlo Járy Cimrmana, no absolútnou jednotkou  je Marečku, podejte mi pero! Pri týchto filmoch doslova čakám na dialógy, ktoré viem naspamäť, kde poznám už pomaly aj kulisy a prostredie, ale vždy ma bavia.

Vianoce si neviem predstaviť bez rozprávky Tri oriešky pre Popolušku  alebo Ruského Mrázika – Marfa a jej lúskanie orieškov je scéna za milión. Taká sa už nenatočí.

V terajších dňoch máme výročie SNP a ukončenie druhej svetovej vojny. Je škoda, že televízie nedávajú aj naše staré vojnové filmy. Sú síce s nádychom  doby, v ktorej sa natáčali a sú s nedokonalými efektmi, ale stoja za to. Kapitán Dabač, Vlčie diery, Od Buzuluku do Prahy, Prerušená pieseň... Bol by som veľmi rád, ak by oprášili aspoň archívy a uviedli niekedy tieto filmy naše televízie.

Nesmiem zabudnúť ani na moju obľúbenú sovietsku či ruskú produkciu. Už spomínaný  Mrázik, vojnová pentalógia Oslobodenie, dvojdielny filmy A rána sú tu tiché, Biely Bim, čierne ucho. Taktiež komédie, ktoré majú nezameniteľný ruský naturel a humor.

Z medzinárodnej produkcie mám určite rád a vždy si pozriem Kusturicove filmy. Odporúčam aj Kukušku z obdobia druhej svetovej vojny. Veľmi rád mám aj taliansku tvorbu a ich špagety westerny s T. Hillom a B. Spencerom, sú to také jednoduché filmy na oddych. Človek potrebuje vypnúť a nerozmýšľať, zároveň sa trošku zabaviť. Títo dvaja boli pre mňa vždy vzorom pre násilie s ľudskou tvárou. V ich filmoch vlastne ani nevidíte tiecť krv, či nejaké drsné scény, kde sa lámu ruky, nohy. Ide z ich pozitívna energia .

Historické filmy, ktoré mám naozaj rád. Určite je to Excalibur od J. Bormana. Myslím, že legenda o kráľovi Artušovi mala vyzerať práve tak. Tento film ostane pravdepodobne neprekonaný. Polemiky môžeme viesť, ale svoj názor nezmením. Medzi moje topy patrí aj Chán Asparuch, Babek, Čieny Korzár, ale aj Pán prsteňov, Gladiátor, Statočné srdce. Nedá mi nespomenúť a veľa z vás mi bude protirečiť a povedia, že je to hrozný film – Posledná légia. K tomuto filmu mám však veľmi blízky vzťah, keďže som tam aj s mnohými inými štatistami účinkoval a hlavne sa veľmi zabavil. Bol to zážitok, ktorý sa nebude tak skoro opakovať.

Jedna kapitolka sú sci-fi filmy a dobrodružné. Tu musím jednoznačne uviesť Hviezdne vojny časti 4,5,6. Dobyvateľov stratenej archy, E.T. – mimozemšťana, Terminátora,  aj béčkových Pánov vesmíru, Flasha Gordona, Highlandera.

Skoro by som bol zabudol na mojich starých zlatých akčných hrdinov 80. a 90. rokov. Čo by povedal taký Rocky Balboa, Rambo, Leon, Nico, či J.C. Van Damme, Mad Max,  ? Hej, veru zostarli moji akční hrdinovia, ale ja ich budem mať stále rád. Hovorím o akčných filmoch z tohto obdobia. Nový akčný film prakticky zanikol a nahradili ho počítačové efekty. Skoro by som bol zabudol na Tarantina a jeho Kill Billa a Pulp Fiction.

Ako tak pozerám na toto množstvo filmov, ktoré mám rád, prakticky už nemusia ani točiť nové J. Ale nie, stále rád pozriem nový film. Ak ho začnem pozerať , vypozerám ho, aj keď je neviem aký zlý. No potom si musím napraviť môj mozog a stimulovať ho znovu na niečo, čo mám rád a povzbudí ma. Každý  zo spomínaných filmov si pozriem pri určitej príležitosti. Ak potrebujem povzbudiť, alebo mám zlú náladu a potrebujem ju vylepšiť. Dúfam, že už v najbližšom čase budem môcť povedať, že som si pozrel nejaký nový film, ktorý chcem vidieť ešte raz a môj archív sa rozšíri.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?