„Paráda“ pre SZČO, živnosť či s.r.o.?

Autor: Gabriel Huraj | 24.8.2011 o 15:03 | Karma článku: 15,18 | Prečítané:  3548x

Opäť som sa zamyslel nad tým, čo bude s nami živnostníkmi v blízkej budúcnosti. Nie sú to návody, ale len obyčajné úvahy, ako ďalej  SZČO. Na každý zákon existuje istá špekulácia zo strany dotknutých. Naučili sme sa to od našich politikov, ktorí vždy dodržujú medze zákonov a hľadajú rozličné obštrukcie.

V prvom rade by som bol veľmi rád, aby jednotliví ministri neštvali proti sebe živnostníkov a zamestnancov so zamestnávateľmi. Ja som vo všetkých troch pozíciách J. Preto to beriem z tej objektívnejšej polohy. Kto dal politikom právo klamať, že odvádzame menej do fondov ako zamestnanci? Odovzdávame predsa riadne minimálne z minimálnej mzdy a to či zarábame alebo nie. Koľko ľudí na východe či v Bystrickom kraji videlo vôbec priemernú mzdu? Je to len praobyčajná štatistika. Tá sa dá pretočiť akokoľvek.

Pravdepodobne naozaj odovzdám, respektíve preruším živnosť na neurčito a pôjdem sa zaregistrovať na úrad práce. Tam si pobudnem tri mesiace, budem si hovieť a poberať podporu. Následne si založím s.r.o.. Samozrejme sa v nej budem chcieť zamestnať. Pretože budem dlhodobo nezamestnaný, požiadam aj o dotáciu na vytvorenie pracovného miesta, čo mi vytvorí celkom slušný základ na prvé dva roky.

Náklady budem mať samozrejme odpočítané, či už na odvody za zamestnanca, repro. fondy a iné možné vymoženosti s.r.o.. Nájom pracovných priestorov si zabezpečím u rodinných príslušníkov, ktorým rád zaplatím, koľko si len zažiadajú a oni zaplatia iba daň z prenájmu priestorov. Super, však? Predsa len, s.r.o. by mala vytvárať zisky. Prečo nie? 1 či 100 €? Z tohto zaplatím ďalšie odvody. Koľkože to ten štát získa?

Od živnostníka by štát získal podstatne viac. A to už nevravím o tom, že nemusím ručiť celým majetkom. Prakticky sa musím ministerstvám poďakovať. Aspoň rodina nebude trpieť strachom, či mi niečo zaplatia, alebo či zaplatím niečo ja. Voľakto tu chcel rozdávať s.r.o za 1 €. Pán minister, kde ostali vaše plány? Hej, veru tam ...

Príklad č. 2 je ešte jednoduchší : traja či štyria živnostníci sa spoja do jednej s.r.o., pretože nemajú veľký kapitál a nemajú ani veľké obraty. Nebudú platiť ani DPH. Nič ľahšie. V prípade ziskov si prenajmú vlastné priestory pre s.r.o. . Znovu požiadajú o dotácie na vytvorenie pracovných miest.

No a pre tých, ktorí nechcú žiadať o dotáciu, už ani ľahšia cesta nie je. Podpíšu sami zso sebou zmluvu na štvrtinový pracovný čas. Budú za seba platiť ešte menej ako doteraz. Zisky si zasa dajú do prenájmu a je to. Dokonca budú môcť požiadať v prípade iba zamestnancov o doplatok úrad práce či sociálku. Niektorí z vás budú namietať, že sa nám započíta iba štvrtina do dôchodku. Úprimne  -  je mi to jedno. Radšej byť v práci ako brať mizerné slovenské dôchodky. Ak môže štát platiť ľudí , ktorí v živote nepracovali, môže platiť aj nám.

Ešte je tu ďalšia možnosť,  že jeden živnostník si rozšíri svoje živnosti o činnosti svojich kamarátov, ktorí ich zrušia. Potom mu budú prenajímať svoje dielne, kde budú  brigádovať alebo robiť na dohodu, respektíve nebudú vôbec zamestnaní. Ak by boli traja - štyria, živnosti si len točia dookola  a ešte môžu dostávať dotácie od štátu každé tri roky J.

Jedná z vecí, ktorú ľudia často živnostníkom vyčítajú, je neochota dávať faktúry či príjmové doklady. Musím povedať, že ja k nim nepatrím. Množstvo z nás určite tiež nie. Lenže tu je chyba na oboch stranách. Ja si pýtam faktúru vždy, už len kvôli reklamácii. Uvediem však príklad zo Sicílie, kde je trestné nielen to, že vám by vám prijímový doklad nedal obchodník, ale postihovaný  zákonom je aj kupujúci. Jednoduchý zákon -  presný a cielený. Daňováci si sem tam vystriehnu zákazníkov a kontrolujú im daňové doklady. Samému sa mi stalo, že som nezobral bloček, veď načo za zmrzlinu, alebo kávu. Predvač či čašník sa za mnou ešte rozutekal a dal mi doklad. A to je Sicília! Vážení „kmotri“ tam hore, bolo by dobré, aby ste živnostníkov podporovali a nie ich ničili a klamali im do očí - a ešte k tomu verejne! Živnostník nie je dojná krava, ktorú po vydojení a neuspokojivých ziskoch v podobe mlieka odvediete na porážku!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?