Skutočná „paráda“ pre živnostníkov

Autor: Gabriel Huraj | 22.8.2011 o 13:38 | (upravené 22.8.2011 o 14:58) Karma článku: 17,56 | Prečítané:  3122x

Už sa teším na budúci rok. Myslím to obrazne. Máme tu druhú krízu. Pravdepodobne stojíme pred krachom a tento štát je ešte viac nenažratý, ako bol predtým. Odvody do sociálnych poisťovní si už nebudeme môcť odpočítať z daňového základu.

Neviem, či je toto normálne. Kto nás živnostníkov vlastne zastupuje? Nejaký zväz, ktorý je absolútne bezzubý a doteraz okrem nejakého vyhlásenia nič neurobil. Ktorá politická strana sa nás ide zastať? Že vraj OKS. Uvidíme. Ide totiž o to, či zákon prejde.

Pravicová vláda mala pomáhať práve malým živnostníkom a rozvoju súkromného podnikania. Namiesto toho naďalej podporujú zahraničných investorov, ktorí po skončení výhod zbalia švestky a idú ďalej. Som zvedavý, čo bude potom, ako začnú krachovať automobilky. To nebudeme stredoeurópsky ekonomický tiger, ale prasiatko pred porážkou. Práve malí živnostníci sú nevyhnutnou súčasťou ekonomík. Sú najprispôsobivejším elementom trhu. Od štátu žiadajú minimum. Vlastne nežiadajú nič.

Vymenujem zopár krokov k pochovaniu živnostenského stavu. Ide to krôčik po krôčiku a nedá mi, aby som nezačal myslieť, že je to úmyselné.

Prvá malina – zrušenie odpočítateľnej čiastky do tretieho dôchodkového piliera. Najprv sľuby a ohromná starostlivosť o naše budúce „vysoké“ dôchodky. A teraz toto.

Druhá malina – k eurofondom sa obyčajný SZČO ani nedostane. Bolo zopár výziev pre svojich vyvolených. Uvediem príklad – bola výzva na nákup zariadení a technológií pre malé a stredné podniky, kde sa mohli so žiadosťou uchádzať aj SZČO. Minimálna výška grantu 120.000,- €, z toho kofinancovanie 50%, čiže 60.000,- €. Ktorý živnostník si niečo také môže dovoliť? Kritériá absolútne mimo reality. Živnostníci zväčša potrebujú stroje a zariadenia menšieho charakteru a cenových relácií, optimálne by bolo do 30.000,- € a z toho kofinancovanie 50 %. Takéto granty ešte ani neboli a ak boli, tak v NADSME sa žiadosti niekedy len tak stratili. Nikto o ničom nič nevedel. Proste sranda.

Systém je chorý a úradníci s ministerstvami, ktoré pripravujú výzvy, sú úplne mimo reality. Namiesto podpory iba vyžmýkať a zahodiť.

Tretia malina – zrušenie odpočítateľnej čiastky na sociálne a zdravotné poistenie. Toto je čo za blud? Aká to otvorená diskriminácia živnostníkov? My sme od macochy? Len si do nás kopnite, veď my to vydržíme!

Štvrtá malina – nové registračné pokladnice. Presne toto „zachráni“ našu ekonomiku pred hospodárskou krízou. Bravo, páni ekonómovia. Určite ste študovali za socializmu a máte aj také maniere. Kamarátovi treba nahnať kšefty na nové registračky.

Nebudem tu rozpisovať ostatné „podporné“ programy vlády pre SZČO, ale veľmi pekne ďakujem za takúto podporu a nechcem ju. Týmto sa budem riadiť aj v budúcnosti pri voľbách. Ako krásne sa sľuby sľubujú. Že vraj pravica. Tieto maličké úpravy sú horšie ako kolektivizácia. Máte totiž k dispozícii milé osôbky so živnosťou, ktoré budú len ticho držať ústa a živiť tento štát a jeho úbohú riadiacu aparatúru. Áno, nie sme nejakí obrovskí prispievatelia do HDP, ale zato sme nevyhnutnou súčasťou jeho tvorby. Som zvedavý, čo by sa stalo, keby odrazu 100 000 živnostníkov prerušilo svoje živnosti a šli by na úrad práce?! Lenže oni sú trúby, radšej budú robiť do roztrhania a nejako to budú chcieť prežiť, ako sa ponižovať a ísť na úrad práce, ako napríklad niektoré iné skupiny občanov. Štát a ministerstvá si to veľmi dobre uvedomujú. SZČO nič iné neostáva. Budú robiť až do úplného mínusu a potom to zavesia na klinec. Takého dobrého obuvníka, kožušníka, kníhviazača atď. už v menších mestách ani nenájdete. To, čo pripravujú, nie je zníženie administratívy, je to iba zlepšenie výberu a väčšia kontrola živnostníkov, akoby sme my boli neplatiči do fondov. Pritom najväčším neplatičom je samotný štát. Práve ten štát, na ktorý prispievame a ktorý z nás žije. Nie je to trochu chorý systém? Aby ľudia, ktorí tvoria hodnoty, stáli na pokraji spoločnosti a jeho vrcholného nezáujmu? Najhoršie je, že ani štrajkovať veľmi nemôžeme. Náš štrajk by sa rovnal prakticky nášmu krachu. My nemáme odbory a vlastne nemáme ani organizácie, ktoré by sa razantne za nás postavili.

Rýchlosť, s akou reaguje štát na jednotlivé potreby, sa dá prirovnať k rýchlosti vymierania dinosaurov. Jednoducho, my sa toho nedožijeme, kým sa nestane niečo ako pád meteoritu a dinosaury si to „hodili“. Presne sme zapadli do rámca EÚ. Ako spievajú Mloci: „Dluhé kecáňa, debaty, rokováňa...“ Sme až príliš sociálni k istým vrstvám našej spoločnosti a to nás zničí. Na dlh sa večne žiť nedá. Nech to vyskúša SZČO, hneď má na krku exekútora a štát ho neminie tiež.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?