Projekt otvorená škola a jeho zlyhanie

Autor: Gabriel Huraj | 19.8.2011 o 18:57 | Karma článku: 10,16 | Prečítané:  1918x

Znovu mám na muške školstvo. Kamarát šermiar mi volal, či nepoznám nejakého riaditeľa na škole, ktorý by mu v Prešove prenajal telocvičňu za slušnú cenu. Reku - opýtam sa. Kedysi mal fungovať projekt otvorenej školy, kde by ju mimo vyučovania využívala aj verejnosť.

Otázkou je, kde ten projekt ostal visieť? Poplatky za telocvične a priestory sú pre obyčajných smrteľníkov, ktorí chcú trénovať a športovo sa vyžiť, mierne privysoké. Pritom, čo to stojí školu? Energie musí platiť a budovy aspoň temperovať. Trochu by si aspoň privyrobili na energie. Stretol som sa však aj s takým postojom, ktorý bol otrasný. Nešlo o peniaze. Šlo o to, že školy, teda ich predstavitelia,  nemali absolútne žiaden záujem vôbec niekoho vpustiť do svojich priestorov.

Narobíte tu neporiadok, ešte niečo zmizne, voľačo tu ukradnete alebo rozbijete. Školník musí mať voľno a pod.. Tisíc a jedna výhovorka. Je to smutné, ale znovu uvediem nórsky príklad. Tam niečo také existuje. Klub dôchodcov má dohodu so školou. Cez víkendy tam organizujú stretnutia, remeselné kurzy, stretnutie komunít a pod. Rozprávali sme sa aj o tom, koľko za to platia. Pozreli sa na mňa, či som normálny. Vraj platia dosť daní a  priestory majú aj vrátane vody a energií zadarmo. Vedenie školy má jedinú podmienku - vždy musia za sebou poupratovať. Zodpovedná osoba dostane kľúč, pred odchodom skontroluje stav, všetci za sebou upracú a je to. Môžete mi to veriť - školil som v jednej z takýchto škôl nórske dôchodkyne drôtovať vajíčka. Nie sú to fiktívne osoby ani udalosti.

Pán minister, kde ostali tie reči o otvorenej škole pre verejnosť? Možno by aj viac mladých ľudí netrávilo toľko času na ulici, ale v krúžkoch, či pri nejakej záujmovej činnosti. Myslím si, že zodpovedných vedúcich by sa našlo dosť. Možno to aj niekde takto funguje, ďakujem týmto v mene tých mladých, ktorí sa môžu zúčastňovať na takýchto podujatiach. 

PS: Ak sa nájde nejaký riaditeľ školy v Prešove, ktorý by bol ochotný pomôcť mojím kamarátom šermiarom, bol by som naozaj rád. Určite by sa Vám nejako podarilo dohodnúť na kompenzáciách J.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?