Desaťročná povinná školská dochádzka, mobily a iné

Autor: Gabriel Huraj | 19.8.2011 o 10:20 | Karma článku: 12,60 | Prečítané:  2398x

Uvažoval som, prečo máme desaťročnú povinnú školskú dochádzku. Načo vlastne je? Trestno-právna zodpovednosť  sa posunula na hranicu 14 rokov. Ja by som ju ešte znížil. To je však už iná téma.

Ako uvažujem, tak uvažujem, nepoznám dôvod, prečo máme 10 ročnú povinnú školskú dochádzku. Deti predsa končia ZŠ ako 15 roční – výnimkou sú  8-ročné gymnáziá. Výhody 10 ročnej dochádzky sa mi nezdajú podstatné, prakticky ich ani nepoznám a stavím sa, že už ani odborná verejnosť nevie, prečo je tam číslo 10. Tá desiatka narúša celkový koncept. Príklad: žiaka zoberú na strednú školu. Je hrozný lajdák a problémový žiak. Narúša morálku celej triedy a niekedy aj školy. No riaditeľ ani učitelia toho urobiť veľa nemôžu, pretože nemá ukončenú povinnú 10 ročnú dochádzku.

 Toto sa mi zdá postavené na hlavu. Môžu ho síce vyhodiť, ale štát bude za takéhoto lajdáka aj naďalej platiť jeden rok niekde inde. Vyhodené peniaze. Ak sa niekomu nechce učiť a stačí mu len základné vzdelanie, nech sa páči. Smetiari, upratovačky, pomocné práce nepotrebujú k výkonu svojho povolania ani vysokú a ani strednú školu. Stredným školám odpadne jeden problém a štátu ani nehovorím. Učitelia by sa istotne tiež potešili.

Druhou otázkou na školách sú mobily. Neviem, ale pred 20 rokmi som nemusel mať so sebou telefón a púšťať si zvučky cez vyučovanie, respektíve si natáčať zúfalého učiteľa, ako si nevie rady s aroganciou žiakov. Že vraj im nemôže zobrať mobil, lebo je to jeho súkromný majetok. Školský poriadok je v tomto prípade iba smiešnym popísaným papierom.

Ak by som ja mal cez pracovnú dobu mobil zapnutý a telefonoval ako zamestnanec – tak mám na hodinu padáka a nikto by sa o tom ani nebavil. Ale v školách je pomaly všetko dovolené, pretože žiak je „pán“.  Problémom je, že jedno takéto indivíduum naruší vyučovací proces a niekedy stiahne aj ostaných spolužiakov. MŠ namiesto nejakých programov a zbytočných školení by mohlo radšej zakúpiť skrinky na odkladanie takýchto vecí. Natáčanie a zverejňovanie záznamov by malo byť automaticky trestné a žiak by mal byť bez milosti vyhodený zo školy.

Problémov je veľa, morálny kredit žiakov, ale aj rodičov upadá. Už nemá pravdu učiteľ, že vaše decko je lajdák, ale rodič, že ho neviete naučiť. Jeden je hyperaktívny, druhý dyslektik, dysgrafik, a posledná super diagnóza – jemu sa vôbec nechce – teda lenivosť. Tu je tiež riešenie. Vyhodiť zo školy. Ak je dutý ako bambus, respektíve sa mu nechce učiť, no načo bude chodiť do školy? Nech ho vychovávajú rodičia. Škola by však neprišla o peniaze. Dostávala by ich riadne po dobu štúdia, akú by mal daný žiak absolvovať. A ak chce zmeniť školu na základe vylúčenia? Nech sa páči, ale zaplatiť si ju musí sám! Štát ti to už raz umožnil. Ty si to zneužil. Tak ak niečo chceš, našetri si a zaplať si za to ako za nadštandardnú službu!

Dotknem sa aj obľúbenej témy a to sú prázdniny. Neviem, prečo vždy sme takí konzervatívni. Vidíme, že nastáva klimatická zmena. Jún a júl sú horúcimi mesiacmi. V auguste už zväčša prší. Ja by som navrhoval zrušiť všetky možné voľná a prázdniny počas školského roku a presunúť ich na leto. Ostali by zimné prázdniny a koniec. Tu ma určite z vás mnohí napadnú, ale kedysi sme toľko prázdnin nemali a do školy sa chodilo v pohode. Cez polročné vysvedčenie nám odpadli posledné dve hodiny. Mali sme hodnotenie školy v kinosále a bolo. Mali sme aj pracovné soboty, akcie Z a pod. Nie, nie je mi smutno za starým režimom. Je mi smutno za starou úctou k škole a k učiteľovi. A to som nebol vzorný žiak , skôr rebelant, ale nikdy som učiteľovi nevynadal, alebo nedajbože ho udrel. Nosil som rifle a dlhé vlasy. To mi ostalo dodnes. Ale s mojimi bývalými učiteľmi od ZŠ až po docentov  či profesorov vysokej školy sa vždy rád stretnem a pokecáme spolu. Vždy mám voči nim takú prirodzenú úctu.

Späť k tomu voľnu. Bol by som zvedavý, či existujú štatistiky, o koľko sa skrátili vyučovacie dni oproti trebárs roku 1989. Ak ich niekto má, prosím poskytne mi ich. Že vraj sa žiaci preťažujú a majú zvládnuť veľké  množstvo učiva. Figu borovú – jednoducho sú leniví a doba im to umožňuje. K učeniu nepotrebujú ani nové značkové oblečenie, ani mobily, ani TV atď. Stačí im ich hlava – nech začnú používať to, čo majú v nej.

Niekedy na zložité veci stačia aj jednoduché recepty. Problémom našej spoločnosti však je, že okamžite hľadáme výhovorky, aké to bude zložité a ako sa to nebude dať zrealizovať. Pritom kvalitných ľudí na Slovensku máme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?