Čo som stihol vidieť na Sicílii

Autor: Gabriel Huraj | 17.8.2011 o 20:48 | Karma článku: 8,21 | Prečítané:  3244x

Mafia, Krstný otec, pomaranče, citróny, teplo, more, Etna v pohybe a Sicílčania. To všetko som si predstavoval pod pojmom Sicília. Výber tejto destinácie bol viac menej spontánny. Proste sme chceli ísť niekam k moru.

Prečítali sme si zopár sprievodcov, zistili čo-to na internete, pozreli si 100 dní v Palerme a išli na Sicíliu. Ešte šťastie, že Etna vybuchla o čosi skôr a my sme mali bezproblémové lety. Palermo nás privítalo teplotnou fackou. Zo Slovenska sme odlietali s nádejou na teplejšie leto a to sa nám aj splnilo. Nebudem písať o rezorte, tie sú zväčša rovnaké. Skôr o Sicílii. Je to ostrov o približne takej rozlohe ako má polovica Slovenska, ale obyvateľov má približne rovnako.

Leteli sme tam s menšími obavami, predsa  len,  krstný otec a mafia v nás vyvolávali isté obavy. No musím len konštatovať, že som sa mýlil. Sicílčania boli milí. Ich druhým jazykom bola gestikulácia. To mám na Talianoch rád a Sicílčania to iba potvrdili. Bola naozaj zábava sledovať ich rozhovory. To sa človek nemusí učiť ani jazyk, aby porozumel istým veciam.

V sprievodcoch písali, že Sicília je drahá. Neviem, kedy písali týchto sprievodcov, ale môžem pokojne povedať, že našinec sa tam môže cítiť ako doma. Ceny skoro ako doma a to platí aj reštauráciách. Keď som už pri nich: ak niekedy pôjdete na Sicíliu, nezabudnite si pochutnať na granite, je to vlastne zmrazená ovocná dreň, kde to ovocie aj naozaj je. Bola to lahôdka. Pre milovníkov morských príšer je tu raj na zemi. Aj keď akurát ja tomu veľmi neholdujem.

No nezabudli sme ísť ani na pizzu, bola naozaj vynikajúca. Ochutnali sme aj foccaciu. Caffe tiež nebolo na zahodenie, no objemom skôr pre bábiku. Ja som kávičkár zvyknutý na poriadny hrnčekJ. Taliani ako umelci tisícok druhov káv považujú práve tú malú silnú kávičku za svoj životabudič. Bola naozaj dobrá.

Z výletov som sa tešil na Etnu. V kútiku duše som aj dúfal, že uvidím pekelné divadlo, ale stará pani si voľajako nechcela odkašľať. Možno nabudúce. Pre mňa bol už zážitok dostať sa do výšky 2965 m v tričku a krátkych nohaviciach.  Za nazberanou lávou mi batoh smrdí doteraz.

V pamäti mi zostanú určite aj ostrovy Vulcano a Lipari. Malebné mestečko Lipari prakticky žije z turizmu a rybolovu. Históriu je tu cítiť na každom rohu. Podarilo sa mi nájsť aj obsidián, čomu som sa potešil ako malé decko. Jeden som si aj kúpil, ale z toho nájdeného mám radosť doteraz. Po návšteve Lipari sme sa vybrali na ostrov Vulcano. To bol jeden z topov Sicílie. Kúpanie sa v sírovom jazierku, opaľovanie sa na čiernej pláži - proste taký malý vulkanický raj.

Musím spomenúť jednu osobu. Málokedy niekoho chválim, ale Karola musím.

Karol a jeho svet.

Doteraz je to jeden z najúžasnejších sprievodcov a chodiacich encyklopédií, akých som poznal. Je síce pravdou, že niektorých účastníkov z prílevu toľkých informácií bolela až hlava, ale to, čo predviedol tento chlapík, bolo na nezaplatenie.  Históriu či súčasnosť a jednotlivé súvislosti mal zmáknuté do poslednej bodky. A tak sme len počúvali a počúvali. Pýtať sme sa ani  nemuseli, pretože nebolo pomaly ani čo. Ak by nás reprezentovali v zahraničí také osoby ako on, s takými vedomosťami, bol by som len rád. Ak niekedy ešte pôjdem do Turecka či na Sicíliu, budem si žiadať jeho.

Palermo bolo také, ako som si ho predstavoval: pekné, ale špinavé. No stálo za to ho navštíviť. Určite nezabudnite na Normanský palác s Palatínskou kaplnkou a Dóm v Palerme. V tejto kaplnke by človek dokázal  presedieť aj hodiny. Pre ľudí s pevnými nervami odporúčam aj krypty kapucínov, v ktorých sa nechali zabalzamovať alebo  zmumifikovať kapucíni a bohatí palermskí občania. Proste prezentovali pominuteľnosť v tej najbezprostrednejšej realite. Ak zavítate do Palerma, pripravte sa aj na poriadny adrenalín, ktorý vám hrozí priamo na uliciach. Prednosť, zelená, červená  - všetko jedno.

Na severnom cípe Sicílie nezabudnite ani na Cefalú. Krásne stredoveké mestečko s peknou plážou a nádhernými výhľadmi na pobrežie.

V blízkosti Etny leží Taormina, podobné stredomorské mestečko s gréckym divadlom. Sicília je jednoducho prešpikovaná históriou antického Grécka a Rímskej ríše. Oplatí sa ju vidieť a navštíviť znovu. Dúfam, že sa mi ešte niekedy podarí dostať na Sicíliu a pozrieť si nenavštívené pamiatky a prírodné zákutia.

Jedno, čo však ešte musím vyzdvihnúť, boli animátori v rezorte. Naozaj sme sa veľmi dobre bavili a večer robil výbornú zábavu hlavne Claudio – ich vedúci. Výborne zvládal prácu s publikom a jeho skeče sú nezabudnuteľné.

P1040649.JPG

Lipari - skalné útesy

P1040618.JPG

Kúpanie v sírnom bahne

P1040662.JPG

Pobrežie Lipari

P1040799.JPG

Cefalú

P1040896.JPG

Majestátna Etna

P1040984.JPG

Grécke divadlo v Taormíne

P1050069.JPG

Palermská katedrála

P1050192.JPG

Mozaika Krista v Palatínskej kaplnke

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?