Mladé rodiny na Slovensku – bojové podmienky na život

Autor: Gabriel Huraj | 17.8.2011 o 18:03 | Karma článku: 11,56 | Prečítané:  1843x

Pred časom som sa venoval dôchodcom. Celkom pozitívne som vnímal reakcie na blogu. Táto skupina je druhým ohrozeným druhom našej spoločnosti. Čo si v súčasnosti môže dovoliť mladá rodina? Temer nič.

Ak nepracuje manžel alebo manželka, prípadne partner alebo partnerka  v nejakej spoločnosti s vyšším, ako priemerným platom, rodina žije. Teda nie žije, ale prežíva. Ak má dve či tri deti a je jedno, či chodia do škôlky alebo do školy, výdavky sú fantasticky vysoké. Ceny na Slovensku sú vyššie ako v okolitých krajinách a to či už na základné školské potreby alebo na stravu, či dopravu. Dokonca náš systém je postavený na pozitívnej diskriminácii.

Nie žeby som bol kategoricky proti, ale čo má povedať rodina, ktorá sa o svoje deti stará a dáva im aj z posledného, len aby sa deti mohli v škole ukázať s novou školskou taškou, farbičkami atď... lenže niektoré neprispôsobivé rodiny to využívajú. Obedy majú za pár centov, na školské pomôcky sa im prispieva z rôznych fondov. Povinná školská dochádzka je pre tieto neprispôsobivé rodiny len ďalšou vhodnou formou, ako vyciciavať štát a spoločnosť. Pretože štát sa predsa musí postarať. Čo však spravíte s rodinou, ktorá má tri deti? Otec zarába možno 500 € a mama pracuje za minimálnu mzdu. To som uviedol ešte veľmi dobrý príklad. Hlavne tu na východe. Spolu majú takých 750 €. Z toho musia vystravovať  5 osôb, zaplatiť nájom, elektrinu vodu, plyn, telefón... Neprispôsobiví  občania toto platiť vôbec nemusia, ale od štátu dostávajú štedré dotácie na deti a štedré dotácie zo sociálnej poisťovne za to, že nič nerobia, pretože v živote nič nerobili. Dokonca dostanú aj štedré dotácie na bývanie. No ale na aké bývanie, keď stavba je nelegálna a nie je zapísaná ani v katastri?

No a tu je ten prípad, ktorému sa chcem hlbšie venovať. Bude na hraniciach fantázie, ale celkom reálnej. Čo ak by aj tie pracujúce rodiny si mohli postaviť svoje domčeky tak, ako neprispôsobiví občania, ktorí za to nenesú vôbec žiadnu zodpovednosť, ak postavia dom na cudzom pozemku a nikomu neplatia žiadne dane? Aspoň by sa vyrovnala diskriminácia pracujúcich a poctivo sa starajúcich rodín.

Ja by som mal takýto návrh:Nech štát urobí takú menšiu pozemkovú reformu. Teda štátne či obecné pozemky, ktoré nie sú využívané a ležia ladom, dá k dispozícii mladým rodinám, ktoré nevlastnia nehnuteľnosti, ale majú dostatočné finančné krytie. Cena malometrážneho domu sa rovná cene bytu. Problém je pozemok. Neprispôsobivý občan v tomto problém nevidí. Postaví si dom kdekoľvek a nikto mu nič nespraví. Nebol by vôbec problém prideliť na celom Slovensku možno takých 100.000 pozemkov s rozlohou  4 áre, na výstavbu malometrážnych domčekov. S takýmito pozemkami by sa nemohlo obchodovať a manipulovať minimálne 50 rokov. Budúci majiteľ by musel zrealizovať stavbu do 4 rokov od pridelenia pozemku. Zároveň by sa musel preukázať hotovosťou vo výške 20.000 €, alebo hypotekárnou pôžičkou. To kvôli tomu, aby mal štát záruku, že s výstavbou sa začne. Zároveň by musel aspoň jeden z rodičov pracovať.

Čo by získal štát alebo obec? Štát by určite získal naspäť minimálne DPH z použitých materiálov a ceny práce. Získal by väčší podiel zamestnaných v stavebníctve. Obce by získali nové dane z pozemkov a domov. Prakticky by škodné boli len realitné spoločnosti, pretože ceny nehnuteľností by padli a tým pádom by sa zreálnili. Mladé rodiny by mohli začať pracovať na svojom bez stresu z vysokých hypoték. Vznikli by nové štvrte. Pri celkovej rozlohe Slovenska by to až taká ujma nebola. Ráz krajiny by sa trochu zmenil, ale skôr pozitívnym smerom. Následne by mohla rodina odpísať z tých 50 rokov za prvé dieťa 10 rokov za druhé 8 rokov a za tretie 5 rokov.

Po tejto dobe by sa aj pozemok stal ich vlastníctvom a dedičstvom ich potomkov. Ďalšou výhodou by bolo, že štát a ani obec by to nestálo ani €. Len by mali príjem do štátnej kasy z daní a DPH. Ja viem, že ma budete kritizovať za tento úlet do fantázie, ale dalo by sa to. Aspoň by sa konečne vyrovnala diskriminácia medzi pracujúcimi a neprispôsobivými. A možno by sa pomohlo mladým rodinám pri bytovej otázke. Veď kto by nechcel mať aspoň svoj malý domček? Niektorí o tomto môžu celý život iba snívať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?