Berlín

Autor: Gabriel Huraj | 27.7.2011 o 19:28 | Karma článku: 5,60 | Prečítané:  1157x

Jedno z veľkomiest, ktoré má svoj atmosféru a žije svojim vlastným životom. Toto mesto som navštívil už asi po šiesty krát. Navštívil som ho už za čias socializmu. Videl som  Berlínsky múr v jeho plnej paráde aj s vojakmi a zónou smrti.

Bol som v Berlíne aj tesne po páde socializmu, keď koncertoval pri Brandeburskej bráne Pink Floyd. Bol to ohromný zážitok a zároveň som si naozaj zobral zo sebou kus toho deliaceho múra. Berlín je úžasný svojimi premenami a výstavbou. Je to obor, ktorému sa znovu vliala do žíl krv.

Zákutí a pamiatok je tam nepreberné množstvo. Len odporúčam všetkým turistom, aby si otváracie hodiny pozreli vopred cez internet a poprípade si zakúpili aj  vstupenky. Napríklad na vyhliadku  z Reichstagu je potrebné sa objednať on-line  2-3 dni vopred. Podobne je to s vyhliadkovou vežou, kde je potrebné rátať s cca 2 hodinami, kým sa dostanete do kupoly veže.

Ak tam idete prvýkrát, určite stojí za to vidieť Berlínsky dóm, Zoologischer Garten (momentálne sú ruiny kostola v rekonštrukcii), Brandeburskú bránu, Reichstag, Alexanderplatz alebo možno jednu z najmodernejších železničných staníc Hauptbanhof.  Určite nezabudnite navštíviť grafity galériu  pod otvoreným nebom na pozostatkoch berlínskeho múru. Stojí to za to a môžete sa tam dostať z Warschau strasse.

Dopravu má Berlín prepracovanú do posledného detailu. Nám sa najviac oplatil denný lístok za 6,3 € na zóny A a B. Pre múzeíchtivých je tu nepreberné množstvo múzeí, galérií – vyberiem len niektoré, z ktorých určite nebudete sklamaní – napríklad Pergamon museum, Gemäldegalerie atď.

Pre kúpychtivých je tu taký výber, ktorý zatieni aj Londýn či Paríž a to prijateľnými cenami alebo výberom. Určite začnite na Zoologischen Garten a pokračujte k mega obchodnému centru KaDeWe. Keď vám nebudú stačiť peňaženky, aspoň sa pokocháte rôznym tovarom. Mužskú časť populácie upozorňujem, že to môže byť veľmi drahý výlet, ak tam idú so svojou manželkou či priateľkouJ.

Pre deti je tu napríklad Legoland v SONY centre, kde sa môžu vyšantiť do bezvedomia a skladať si kocky. Ja ako veľké dieťa som to absolvoval tiež a dostal som LEGO kocku na pamiatku J. Berlín je mestom mnohých tvárí a to hypermodernej prelínajúcej sa s historickou architektúrou. V okolí mesta je tiež na čo pozerať,   napr. Potsdam (Postupim) a ich kráľovské sídlo Sanssouci. Nezabudnite si pozrieť aj Olympijsky štadión. Zástavky S-bahnu či U-bahnu vás zavezú priamo až k týmto dominantám.

Letné kráľovské sídlo Charlottenburg je celodenná prehliadka nádherných komnát a parku. Na mňa ako keramika zapôsobila sála vyzdobená z čínskeho porcelánu.

No a pre zberateľov kinderfigúriek je tu obchod zameraný presne na tento artikel. Teda pre mňa atrakcia č. 1 v Spandau.

Na záver, pripravte si na vstupné do múzeí cca od 6 do 14 €. Môžete však využiť turistické lístky na tri dni a podobne. Proste Berlín to má veľmi dobre prepracované. Všade dostanete mapy, či už na letisku alebo hoteli a na informáciách a to zadarmo. To je to, čo u nás chýba, hoci máme nádherné pamiatky. Možno nie takýchto rozmerov, ale sú naše, len ich nevieme dostatočne spropagovať.  

1.jpg

Sanssouci

3.jpg

Berlínsky múr

4.jpg

Potsdamer platz

5.jpg

Gemäldegalerie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?