Propagácia fašizmu alebo zberateľská vášeň?

Autor: Gabriel Huraj | 10.6.2011 o 20:18 | (upravené 10.6.2011 o 23:47) Karma článku: 10,23 | Prečítané:  1411x

Včera a dnes som pozeral správy a jedna z ťažiskových reportáží sa týkala prehliadky majiteľa domu, ktorý vraj propaguje fašizmus. Tie dôkazy, ktoré však jednotlivé televízie odvysielali, mi skôr pripadali ako zberateľská kolekcia symbolov Tretej ríše. Neviem ako sa prípad vyvinie  a  aké dôkazy budú ešte doložené, ale z toho, čo uviedli v reportáži,  sa mi vidí, že zberatelia insígnií, praciek, mincí a podobne budú pravdepodobne zatváraní nonstop.

Som tiež zberateľ, nezbieram však symboly Tretej ríše, ale kindervajíčka. Na návode je priložený letáčik, že môžu byť nebezpečné pre deti do troch rokov. No čo už, asi tiež propagujem nebezpečné zbrane.

Pomaly zničme a zatvorme všetko, čo obsahuje svastiku a jej symboly. Zničme byzantské a indické pamiatky a chrámy kvôli Hitlerovi, ktorý „iba“ zneužil hákový kríž pre potreby propagandy. Iste, na to sa nedá zabudnúť. Ale zabudneme na niečo vtedy, ak sa to budeme snažiť úplne vymazať z povrchu Zeme?

Tie pracky, nože atď. sú len kovové predmety spadajúce do určitého historického obdobia. Nemôžu za to, kto ich nosil. Zberatelia sú jednoducho takí. Ak by išlo o americké južanské insígnie, vlajky z obdobia otrokárstva, ktoré sa používajú mimochodom dodnes, tiež sa bude postupovať podobne?

Na internete sú tisícky aukcií, búrz a podobne, kde si zoženiete ako zberateľ temer všetko. Sú tam samostatné kategórie období, ale aj napríklad armád.

Podobne môžeme postupovať aj v prípade komunistických režimov. Potom budú nasledovať kráľovstvá. Británia tiež nemá najčistejšie ruky z obdobia koloniálnych vojen. Potom aj také Francúzsko a jeho Napoleon alebo revolúciu z roku 1789, tam sa „len“ stínali hlavy bez súdov. Budeme pokračovať ďalej a zrovnáme Vatikán a Rím pre upaľovanie bosoriek, cirkevné súdy a náboženské vojny. Skúste zakázať symbol polmesiaca! Osmanská ríša nás ničila päťsto rokov, unášali deti a vychovávali z nich janičiarov, ktorí následne vyvražďovali aj celé dediny bez mihnutia oka.

Podobných príkladov by som našiel mnoho. História nám má predsa slúžiť na to, aby sme sa z jej chýb poučili a nie, aby sme ich robili ďalej. Tento prípad ma bude naozaj zaujímať. Pretože ak má ísť človek sedieť za to, že si niečo zbiera a nie sú to akurát ľudské pozostatky, tak sme dospeli do stavu nie demokracie, ale určitého stavu režimu. Ak chcete uviesť aspoň časť zverstiev, ktorého sa dopustil fašizmus, zoberte deti a mládež do Osvienčimu alebo iných táborov smrti.

V Berlíne som navštívil kontroverznú výstavu o Hitlerovi. No prostredníctvom nej som si uvedomil, koľko chýb urobil vtedajší svet, keď dopustil, aby sa podpriemerný maliar dostal na výslnie ako jeden z najmasovejších vrahov sveta. No odsudzovať niekoho, kto sa zaujíma o určitú časť histórie? Tadiaľ cesta určite nevedie.

Aj keď demokracia je najhoršie zriadenie, ale lepšie ešte nikto nevymyslel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?