Klientelizmom k mládeži, alebo zvláštne postupy Iuventy –

Autor: Gabriel Huraj | 4.6.2011 o 19:46 | (upravené 4.6.2011 o 19:54) Karma článku: 9,83 | Prečítané:  2344x

- otvorený list ministerstvu školstva a pánovi ministrovi Jurzycovi.  Možno ste už počuli o Iuvente. Stručne pre tých, ktorým tento pojem nič nehovorí: je to organizácia, ktorá sa zaoberá pracou s mládežou. Zároveň riadi aj program Mládež v akcii. Chcem vám napísať pár osobných postrehov a skúseností.  Minule som videl v TV vystúpenie, v ktorom sa vravelo, akí sú úžasní a koľko toho robia. Upozorňujem, že je to dlhšie čítanie a len časť celej problematiky.

Vypočul som si to so sarkazmom. Praktiky Iuventy sú mi celkom známe a dlhodobo kritizujem tento stav. V skratke vysvetlím, o čo ide. Je tu spomínaný program Mládež v akcii. To nie je nič zvláštne, pokiaľ nebudete skúmať prijímateľov, regionálnych konzultantov programu a ich organizácie, ktoré zmluvne spolupracujú s Iuventou. Potom zistíte, že cca 25% finančných prostriedkov skončí v týchto organizáciách, ktoré majú koordinovať tento program v regiónoch. Uvediem príklad. Podáte si projekt a predtým ho chcete odkonzultovať s regionálnym konzultantom. V dobrej viere mu poskytnete celú žiadosť a myšlienku projektu. Potom sa dozviete, že projekt nebol schválený, ale v ďalšom kole  niečo podobné prešlo pod iným názvom a s drobnými úpravami práve tej organizácii, ktorá má pôsobiť ako poradný orgán programu.

Zvláštne? A to vôbec nie je všetko. Kedysi ešte aj na kontrolu projektov chodili títo regionálni konzultanti. Teda  úplne v pohode mohli vašu organizáciu znemožniť, skresliť monitorovaciu správu, proste zneškodniť konkurenciu. To som okamžite napadol a situácia sa možno zmenila. Nemôžem to tvrdiť, pretože v náplni regionálneho konzultanta na webe to ostalo aj naďalej.  To, že generálny riaditeľ nepoznal zákony, napríklad o prístupe k informácií, mu ani veľmi nezazlievam. Neviem, akými spôsobmi boli robené výberové konania na jednotlivé pozície, ale znalosť legislatívy ako jedna z požiadaviek tam určite nebola, keď mesto Prešov ani regionálneho konzultanta nemá. Najbližší je v Humennom, respektíve Starej Ľubovni. Blízko? Ďaleko? Podľa Iuventy je to v poriadku. Zjavne nepoznajú východ, alebo ho nechcú poznať.  

Na to, že im chýbala na stránke informácia o zákone prístupu k informáciám, som musel upozorniť dokonca ministerstvo školstva. V súvislosti s riadením programu som žiadal nejakú certifikáciu alebo postup riadenia podľa ISO. Nič také tam nemajú. Proste, každý projekt posudzujú „individuálne“. Keď si  kamarát, prejde ti všetko. Nie si, zlikvidujeme ťa. Písal som už temer všade. No nikto ma doteraz neinformoval o výsledkoch kontroly. Ministerstvo školstva je ticho, ani sa nečudujem, je to ich organizácia a len Boh vie, ako tečú jednotlivé financie. To mi tiež neposlali. Keď sme ich žiadali, že sa chceme uchádzať o riadenie programu, bolo nám oznámené, že žiadnu takúto organizáciu nehľadajú. O dva mesiace na to podpísali znovu ročný kontrakt s Iuventou a tak je to každý rok. Nemusíme ho riadiť my.

Sú iné zoskupenia, ktoré sú podstatne fundovanejšie a kde nie je fluktuácia zamestnancov pomaly športovou tradíciou.  Dokonca som podal aj podnet na Európsku komisiu a centrálne riadenie programu. Jednoducho už nemám žiaden rešpekt ani strach. Oni sú tu pre nás a nie my pre nich. Ja platím dane, aby mohli oni fungovať. Chcem odpovede! V jednom projekte sa mi dokonca stalo, že som bol vylúčený z komunikácie s nimi na základe toho, že som bol aj dodávateľom a že vraj som sa ocitol v konflikte záujmov. Väčšiu sprostosť som v živote nepočul. Potom všetky organizácie, ktoré poskytli svoje priestory, služby, platený personál a zároveň boli aj predkladateľmi projektu by nemohli komunikovať s Iuventou? Takáto podmienka nebola ani v zmluve ani v sprievodcovi programom.

Proste topiaci amatér sa aj slamky chytá. A arogancia zo strany monitorovacích pracovníčok bola bezhraničná. Zapojil som sa do mnohých programov a výziev a všetci,  ktorí prišli do kontaktu so mnou, nikdy nemali problémy. Ale tu som sa musel pustiť do boja s Hydrou. Nemienim ustúpiť. Jedna z čerešničiek na torte – príklad:  jednej organizácii z regionálnych konzultantov schvália projekt. Na projekt jej príde kontrola – jej kolegyňa, pretože majú toho istého zamestnávateľa a školenie atď.  Ten projekt by ani nikdy nemusel byť zrealizovaný, ale iba vykázaný. Kto to už bude preverovať? Fotky dáme z nejakých našich aktivít.

Mládež tam nikto nespočíta a bude. Máme finančný zisk. To je len možný scenár, ktorý môže vzniknúť v danej situácii. A už nevravím vôbec o tom, že ich organizácie ako predkladatelia sú v neskutočnej výhode oproti ostatným. Majú všetky informácie z prvej ruky. Školenia, prehľad o podávaných projektoch, keďže sú regionálni konzultanti. Pán generálny mi ešte vo februári vravel, že sa to má zmeniť.

Neudialo sa nič. Teraz, milí budúci žiadatelia programu Mládež v akcii, zopár rád od človeka, ktorý takýchto projektov a výmen absolvoval cca 50. Nikdy sa nedajte zatlačiť do kúta a ozvite sa, ak sa vám na monitoringu zdajú otázky príliš arogantné, alebo zamerané výsostne len na zistenie nejakých trhliniek. Žiadajte, aby sa správa písala ihneď na mieste a nie po dvoch mesiacoch vám prišiel nejaký paškvil. Títo pracovníci sú za to platení!

 Ak idete predkladať projekt prvýkrát,  nekonzultujte ho s regionálnym konzultantom, radšej si na základe prístupu k informáciám vyžiadajte schválený projekt aj so záverečnou správou od organizácií, ktoré boli poverené konzultáciou. Získate si prehľad o forme a ušetríte si kopu času. Iuventa Vám musí do 10 dní poslať  tieto informácie.  Pri podpise zmluvy trvajte aj na tom, aby boli  všeobecné podmienky súčasťou zmluvy. Pretože naozaj ,neviem ktorý infantilný pracovník prišiel na to, že to nemusí byť súčasťou zmluvy a že žiadateľ si to môže zistiť aj webe. Potom si aj vy môžete pripraviť vlastné všeobecné podmienky k zmluve a budete vymáhať tisíce.

To už vôbec nehovorím o tom, že generálny riaditeľ je zároveň aj hodnotiteľom projektov, alebo žeby len zhoda mien? Potom prepáčte. Už neviem kto s kým na Iuvente je rodina či v akom že to pomere sú. To, že niektoré partnerské organizácie dostavajú finančné prostriedky aj z programu Adam a podobne,  je to iba náhoda? To,  že prieskumy trhov vyhrávajú vždy tie isté zariadenia a dodávatelia je tiež len náhoda? Aj na to som upozornil ÚVO. Amaterizmus, ako prebehol asi ich prvý prieskum zverejnený na stránke, ma zarazil.

Proste, len ich mali zodpovednej pracovníčke poslať emailom. Tej potom stačilo zavolať už možno vopred vybratej firme, nech pošle najnižšiu ponuku a hotovo.  Ja len chcem počuť od ľudí názor, či je takýto systém riadenia normálny? Či tam  nie je niečo minimálne na zamyslenie.  Ak generálny nedodržiava a ignoruje zákony a za prístup a skenovanie si vypýta 3000 € na dohodárov, ktorí to budú musieť skenovať? Ak nekomunikujú so žiadateľmi, čo aj otvorene priznal? Ak organizácie, ktoré hostia dobrovoľníkov a títo dostávajú pravidelné mesačné príspevky úmyselne neplatia z týchto príspevkov odvody? Keď  som ho na to upozornil , povedal, že sa môžem sťažovať, veď to robím pravidelne.

 Áno, robím to a naďalej a budem. K regionálnym konzultantkám, ktoré som mal na monitoringu, sa radšej  ani nevyjadrujem. Amaterizmus najhrubšieho zrna. Raz napíšu, že sme mali Bielorusko, ktoré sme samozrejme nikdy nemali a následne sme to museli dokazovať. Potom nám napíše, že sme boli na Spišskom hrade a nie na Šarišskom atď. Čo riadok, to perla. Odkedy dokedy bol monitoring vykonaný, to pre istotu ani nespomenuli. Čo ak by sa prišlo na to, že bol kratší, ako v skutočnosti uviedli na pracovných výkazoch? Materiály som poskytol aj Transparety international a nadácii Fair play. No zjavne o malé kauzičky a ministerstvo pána Jurzycu nemajú pre časové zaneprázdnenie záujem.  Chcem len odpovede a vysvetlenia.

Ak je všetko toto, čo som napísal naozaj legálne a neodporujúce morálke, potom sa ospravedlňujem aj Iuvente aj ministerstvu školstva, ale tejto vláde už neverím ani slovo o čistote a transparentnosti.  V odkazoch sú linky na ich stránku, aby ste si nemysleli, že si vymýšľam. Zákon o prístupe k informáciám tam pribudol až po mojich opakovaných  sťažnostiach na ministerstve školstva. 

A čo by sa stalo,  keby Iuventa zanikla? Nič. 99,9% obyvateľov ani nevie, že niečo také na Slovensku existuje. Olympiády by mohli organizovať a dotácie dostať vždy víťazná škola, ktorá by olympiádu zorganizovala na ďalší rok. Prekladať dokumenty o mládeži môže ktorýkoľvek prekladateľ s okrúhlou pečiatkou. Výskumy mládeže môžu v pohode zabezpečovať metodické centrá. Na program Mládež v akcii by sa vyhlásil konkurz. Poznám certifikované a schopné, dokonca bratislavské organizácie, ktoré by to zvládli.

Regionálni konzultanti by mali spadať pod kompetencie VÚC. Ak budete potrebovať poradiť,  pán minister, som plne k dispozícií a stačí mi 10 % z nákladov, ktoré platíte na udržiavanie tejto inštitúcie. Budem skromný, aj 5% postačí J. Takže, takéto organizácie sa podieľajú na riadení štátu. Ja sa už vôbec nečudujem, že sme tam, kde sme. Rozhodujú o nás amatéri bez vzdelania a praxe, zaškatuľkovaní z jedného dvoch školení a s klapkami na očiach. Ak sa nebudete ozývať a búšiť, odvedú nás všetkých na porážku ako stádo a ešte sa za to aj poďakujeme. Znovu zopakujem – vláda, štátne organizácie či za Dzurindu, Fica, Radičovej sú tu pre nás, nie my pre nich. Ak platíme dane a pracujeme, máme predsa aj nejaké práva,  nielen povinnosti! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?