Pád ríše Rímskej alebo paralela s Európskou úniou

Autor: Gabriel Huraj | 16.5.2011 o 19:56 | Karma článku: 9,60 | Prečítané:  1705x

Uvažujem nad históriou a vývojom veľkých multikultúrnych zoskupení, ako sa v súčasnosti s obľubou  používa toto slovo. Slovíčko multikultúrny sa mi začína protiviť a veľmi mi pripomína slovo globálny. Ak sa pozrieme na vývoj takýchto multikultúrnych, respektíve v istom zmysle globálnych zoskupení dostávame vždy len jeden vzorec.

Vytvorenie  zoskupenia a jeho  postupné ovládnutie či už silovým alebo ekonomickým spôsobom  ostatných okolitých zoskupení. Rozvoj spoločnosti – zoskupenia, postupný prechod do demokratickej dekadencie. Následná stagnácia a rozpad. V Rímskej ríši to prebiehalo 1000 rokov. Možno sa vám to bude zdať dlhá doba. Ak by Európska únia vydržala takto dlho, bol by som šťastný. No história a jej vývoj vraví čosi iné. My sme vrchol pravdepodobne už prekonali. Terajší vývoj v spoločnosti, vede a výskume možno ide aj stokrát rýchlejšie, ako to bolo v minulosti. Preto máme aj menej času.

Globalizácia a multikultúra ničí osobitosti jednotlivých národov, spoločností a drobných zoskupení. Vnucuje im život silnejšej a v neposlednom rade aj bohatšej dominantnej spoločnosti. Takými príkladmi sú indiánske kmene zo Severnej či Južnej Ameriky. Je to zároveň aj postupné pohltenie -  asimilácia  menších národov. Keďže naša spoločnosť sa čím ďalej viac stáva materialistickou a bohatstvo jednotlivca je prakticky rovné jeho moci v spoločnosti, dostávame sa presne na vrchol pyramídy pádu Rímskej ríše. Vývoj v každej spoločnosti ide po špirále. Skôr či neskôr sa naša EÚ  začne rozpadať a nezachráni nás nikto. Bude to len predlžovanie agónie. Rimania pre svoje bohatstvo a neuveriteľnú rozlohu začali postupne osídľovať na základe dohôd, iné kmene do svojej Ríše – Gótov, Vizigótov... tieto kmene sa však nakoniec obrátili proti nim.

My sme spohodlneli podobne ako obyvatelia Ríma. Oni chodili do Kolosea a my pozeráme reality show. Chceli transportovať svoju kultúru a jazyk do celého sveta a zároveň si podmaniť všetky národy. My transportujeme podobne demokraciu a kultúru do štátov, ktoré vôbec nie sú na to pripravené: Irak, Afganistan, Lýbia...  zároveň ich bombardujeme a ukazujeme im svoju moc . 

Nemali by sme sa montovať do týchto štátov, nech si určia svoje smerovanie, možno časom sa budú transformovať. Tak ako sme sa postupne transformovali my. Islam je mladší a možno potrebuje čas. Ak by som šiel do týchto krajín, určite by som si prečítal, čo povoľuje a čo nie a riadil sa tým. No zároveň žiadam, aby sa riadili aj oni u nás  našimi zvykmi, tradíciami a akceptovali to, že sme štát založený na kresťanských tradíciách. Ako hostí ich vítam, no ako ekonomických prisťahovalcov využívajúcich benevolentné zákony EÚ a OSN, požadujúcich stále väčšie práva, to nie. Tu je veľmi dobrý príklad Austrálie.

Rimania mali takú prebujnenú byrokraciu, že mi to pripomína Brusel a parlamenty jednotlivých štátov. Ak môžem parafrázovať:  „Dej blbci funkci a vymyslí štempl“ . Plnenie a dodržiavanie zákonov je len pre tú chudobnejšiu produktívnu vrstvu. Bohatí majú na úplatky a „lumpenproletariát“  zase kašle na všetko. Tieto zmeny v spoločnosti môžeme sledovať v priamom prenose aj teraz. Čím ďalej tým väčší prísun ekonomických prisťahovalcov s úplne odlišnou kultúrou, ako cieľové krajiny si vyberajú bohaté štáty so štedrou sociálnou politikou. Domáhajú sa práv, nie však povinností. Štrajky, lokálne vojny - príklad Kosova,  ekonomická kríza atď. -  je to iba môj názor, ale vydali sme sa zlou cestou.

Pýcha predchádza bolestnému pádu a Európska únia je až príliš pyšná mladá  slečna starého kontinentu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?