Oňi še asi s koňom zražeľi, pán Mikloš!

Autor: Gabriel Huraj | 13.5.2011 o 20:18 | (upravené 13.5.2011 o 20:29) Karma článku: 12,66 | Prečítané:  2705x

Asi to musím takto napísať. Možno si pán minister spomenie na šarištinu, aj keď pochádza z východnejšej časti Slovenska. Neviem, ako pomenovať to, čo sa teraz deje s nami živnostníkmi. Ten Čierny Peter našej ekonomiky nám ostane?

Na začiatku bola starosť vlády o naše dôchodky. Chudáci živnostníci nebudú mať z čoho žiť na dôchodku. Vážení páni, my sa pravdepodobne ani tých dôchodkov nedožijeme. Najprv ste nám zrušili tretí pilier, teraz ho možno necháte, pretože to bola absolútna s prepáčením volovina. V priamom prenose nás klamete, aká zložitá je administrácia a všetko zvaľujete na to, že ju chcete zjednodušiť a za to poskytnutie verejnej služby si aj poriadne priplatíme. Ale klamete! Ja si napríklad platím odvody, ak mám na to, aj pol roka dopredu, len aby som niečo nezabudol. Tým sa znižuje aj administrácia a poisťovne sú rady, že im aspoň niekto platí. Slovák je však tvor vynaliezavý.

                Príklad: čo ak sa rozhodne päť živnostníkov  spojiť do s.r.o.- čky? Jeden si zoberie na starosť jej založenie. Na tú sumu sa zložia. Všetci budú pracovať na štvrtinový pracovný úväzok. Teda budú platiť do fondov ešte menej ako doteraz. Zároveň si zamestnávateľ odpíše všetky náklady, aj odpočítateľnú položku. No a títo zamestnanci prenajmú svoje priestory  s.r.o.-čke za také sumy, že až. Zaplatia si 20% daní, ale žiadne odvody, pretože ste to zrušili.  Všetci budú spokojní, pretože budú platiť ešte menej ako doteraz. Zisk bude vykazovať daná s.r.o. minimálny. A bývalí živnostníci, teraz už len zamestnanci, ktorí už vôbec nemusia ručiť svojim majetkom, budú celí šťastní.  Čo vy na to?

                Špekulujete, že nám zrušíte odpočítateľnú sumu. Živnostenské zväzy a naši takzvaní zástupcovia sa tiež veľmi nevyznamenali. So slušnosťou sa proste nad aroganciou zvíťaziť nedá. Na toto ešte naša spoločnosť nedozrela.

                Vláda si však robí svoju prácu perfektne, podľa hesla rozdeľuj a panuj. Postavila prakticky proti sebe živnostníkov, veľké podniky a zamestnancov s odbormi.  Taktika vychádza celkom fajn, chaos vládne takmer všade. Každý deň nejaká kauza. Úplná malina bola, keď som si pozeral včera správy a pán Mikloš s veľkou pompou oznamoval, že živnostníci si budú môcť požičiavať za menej. Zastavili totiž činnosť v NADSME, ktorá dávala dotácie na projekty. Je to značný rozdiel v pojmoch dotácia – nenávratný finančný príspevok a pôžička – vrátenie peňazí aj s nejakým úrokom.

                Ale to, že zahraničného investora podporia dotáciou vo výške 50% je v poriadku? To sa máme stať len banánovou republikou, ktorá montuje všeličo a nič? Každý ekonóm, ale aj posledný sedliak vie, že zdravú ekonomiku tvorí prioritne ľahký priemysel. Čo ak si veľké montážne podniky zbalia švestky a pôjdu o dom ďalej? To nám tu ostanú krásne haly, možno ani tie nie a kopa nezamestnaných montážnikov.  A raz to príde, pretože tento ekonomický jav – teda, že vraj hospodárska  kríza, by som nenazval takto,  ale skôr kríza prebytku tovaru. Spotrebiteľ nemôže donekonečna nakupovať, aj keď mu budete predávať čím ďalej väčšie šmejdy, aby sa po krátkom čase mohli kupovať ďalšie šmejdy. Elektronika, obuv, oblečenie, tie už vám teraz nevydržia pomaly ani dobu záruky. Obuvníka, ktorý by vám urobil kvalitné topánky, možno za vyššiu cenu, ale zato s vysokou trvanlivosťou, už ani nenájdete. Všetko sa dováža z Ázie. Skúste rok nekupovať tieto šmejdy a máme tu ďalšiu krízu! Nepodliehajte móde a reklame! Ostaňte pri svojich pohodlných teplákoch.

                Eurofondy ste pozastavili. Vyhovárate sa, že nie sú transparentné. Tak ich prešetrite, ale spustite nové kolá výziev! Z každého projektu je predsa príjem pre štát vo výške najmenej 30%  vo forme  DPH, daní a  odvodov. Takmer všetky sú refundačné. Vari ich nechcete vyčerpať a pomôcť Slovensku?

                No najväčšia pecka je určite neplatenie odvodov za štátnych zamestnancov a rozličné skupiny obyvateľov. Tak nech zrovnoprávnime aj odvodové zaťaženie štátnych zamestnancov a verejnej správy. Prepustite sľubovaný počet zamestnancov a zrušte zbytočné inštitúcie, ktorých je také množstvo. O niektorých ani netuším, na čo slúžia, možno len na odkladanie nepohodlných a diletantských tzv. odborníkov.

                V duchu hesla: čím horšie -  tým lepšie,  pozdravujem všetkých živnostníkov a s veľkou pravdepodobnosťou sa stretneme na úrade práce.

               

               

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?