Automaty, cigarety a alkohol

Autor: Gabriel Huraj | 10.5.2011 o 20:56 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  910x

V súčasnosti je jednou z tém aj zákon z dielne KDH o automatoch. Je pravdou, že závislosť je vážna vec. Má dopad na rodinu gamblera a jeho okolie. To isté sa dá povedať o nadmerných konzumentoch alkoholu a v neposlednom rade aj o fajčiaroch, ktorí neznepríjemňujú život nielen sebe, ale aj okoliu.

Nemám nič proti, ak si ničia  iba svoje zdravie. Aj keď v tomto prípade by tieto skupiny mali platiť minimálne vyššie odvody do zdravotných poisťovní, pretože za narušenie svojho zdravia môžu sami. Náklady na ich liečenie spôsobené týmito zlozvykmi sú príliš vysoké na to, aby sa na nich skladali všetci.

Preto navrhujem tieto kroky: ak chceš hrať na automatoch, nie je problém. Vybav si kreditnú kartu. Predlož ju v herni a vyber si s ňou žetóny. Tie by samozrejme vyrazila mincovňa v Kremnici. Čo by bolo potrebné pre prevádzkarov automatov? Jeden bankový terminál. V prípade, ak by menovaný vyhral a chcel za žetóny peniaze, vhodil by ich do zberného automatu a ten by mu výhru pripísal na účet. Čo by sme tým získali? Herne by sa neoplatilo veľmi prepadávať, pretože by nebolo čo vylúpiť. Gembleri by mohli minúť len povolený kredit z karty. Kontrola by bola temer 100%, aj keď človek je tvor vynaliezavý.

Druhý prípad, ktorý sa týka cigariet a alkoholu je trošku zložitejší. Ide mi hlavne o to, že niektoré skupiny občanov prepijú a prefajčia svoje podpory hneď v prvé dni. Preto by som navrhol v celej EÚ kreditný systém. Ak pracuješ, na tvoju bankovú kartu sa ti vloží povolenie, že  môžeš kupovať cigarety a alkohol. Ak si však na sociálnej podpore, jednoducho si ich nebudeš môcť kúpiť, pretože sú to látky luxusnej spotreby a teda k životu nepotrebné.  Obchody by museli zaviesť iba terminály a banky by si dali tú námahu, aby sa vytvoril takýto systém predaja alkoholu a cigariet. Čo tým získame? Minimálne zdravšiu populáciu. A aj tí, ktorý by mali povolenie kupovať alkohol a cigarety, by dostali na konci roka prehľad toho, čo prepili a prefajčili. Od tohto účtu by sa im aj vypočítala napríklad príplatok do zdravotnej poisťovne, ako rizikovým občanom. Rodičia by mohli vybaviť takéto karty a povolenia aj svojím deťom, ak by mali viac ako 18 rokov, aspoň by videli, kam, idú ich peniaze. Obchodníci by dostali tiež svoje karty a povolenia na predaj. Napríklad, ak by rozbil obchodník fľašu jednoducho by ju odpísal prostredníctvom karty, ak by bolo rozbitých fliaš viac, zavolala by sa polícia, alebo SOI a spísala by sa zápisnica.  Takýto zákon by však musel platiť v celej EÚ, ale už platia aj diskutabilnejšie zákony. Čo by sa tým získalo? Prehľad o spotrebe daných komodít. Menej opitých detí. Menej fajčiarov. Sociálne odkázané skupiny by mali viac peňazí na potraviny a základné životné potreby. A o čo by štát prišiel? No minimálne o spotrebné dane a DPH. A to by bola značná čiastka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?