Kvalita či kvantita?

Autor: Gabriel Huraj | 28.4.2011 o 22:36 | Karma článku: 6,83 | Prečítané:  1193x

Túto otázku si kladiem pri pohľade na naše vysoké a stredné školy.  Úroveň vzdelania prudko klesá a môžem otvorene povedať aj možnú príčinu, ktorá tu je. Peniaze! Poviete si, nič nové. To je pravda. Lenže nejde o to, že školstvu chýbajú peniaze, aj keď aj to je pravda, ale systém udeľovania finančných prostriedkov na jedného študenta. Následne si škola drží maximálny možný počet študentov. Stredná škola ani len nevyhodí záškolákov, lajdákov a iné prípady a žiak či študent si toho  je veľmi dobre  vedomý a maximálne to zneužíva. Rodičia sú k tomuto správaniu tolerantní a tiež o tom vedia.

Funkcia školy ako vzdelávacej inštitúcie končí a nastupuje škola ako možný príjem za študentov, respektíve žiakov. Kvalita sa už nenosí, aj keď sú výnimky. Je to spoločenský problém. Ak počet študentov klesá na základe populačnej krivky, musí začať klesať aj počet škôl. Je to priama úmera a kto tomu nechce rozumieť, žiaľ je to tak. Napríklad systém niektorých krajín by som veľmi rád videl na Slovensku. Ak sa má udržať remeslo a určitá remeselná spôsobilosť, tak nech vznikajú hoci aj združené školy, kde sa budú vyučovať všeobecné predmety a následne odborné predmety sa budú vyučovať v podnikoch a u remeselníkov, ktorí by dostali na to oprávnenie. Čo tým sledujem? Hlavne prepojenie školy s praxou.

Ďalším obrovským neduhom je, že každý chce mať titul, aj keď nemá na to bunky. Študenti by pri prímacích skúškach na vysokú školu mali prejsť aj určitými IQ testami, či to vôbec zvládnu. Potom sú zbytočne vyhodené peniaze štátu, ak počas štúdia v prvom ročníku skončí vyše 50% študentov. Osobne si myslím, že aj niektoré odbory ako sociálna práca a podobne by mali byť len ako doplnkovým predmetom k ostaným odborom a nie samostatné štúdium. Pomaly každý, kto chce  „iba “ titul, študuje sociálnu prácu. Pripadá mi ti hlúpe. Máme už toľko sociálnych pracovníkov s diplomom, že rómska otázka mala  byť dávno vyriešená.  

Počet vysokých škôl je neúmerne vysoký. Na takom malom Slovensku, mať vyše 30 vysokých škôl - je to normálne? A v práci pomaly aj na upratovačku budete potrebovať vysokú školu. Výskum je niekde vo hviezdach a odniesol ho Pegas na svojich krídlach. Zase trošku odskočím ku stredným školám, pretože vysoké školy  pracujú len s materiálom, ktorý dodajú tieto inštitúcie. Drzosť a arogancia voči učiteľom na niektorých stredných školách je priam neúnosná. Učitelia postupne budú musieť asi začať chodiť na kurzy sebaobrany.  Mobily v školách a nahrávanie učiteľa počas hodiny. Drzé odvrávanie. Výstrelky. Nadávky. Ak je toto demokracia v školstve a spoločnosti, tak Boh s nami! Potom naozaj zaveďme povinne kamerový systém na školách a presvedčme rodičov, čo sú ich deti zač. Povinne zo zákona sa zakáže používanie mobilov a iných elektronických záznamových zariadení v školách a priestoroch škôl. Ak urobí  žiak opakovaný priestupok,  okamžite by mal letieť  zo školy, ale škola sa predsa nepripraví  o financie za tohto žiaka. Žiak sa presunie v prípade dokončenia povinnej školskej dochádzky do dovzdelávacieho inštitútu. Tak aby na toto indivídum a jemu podobné nedoplácala spoločnosť. Ak sa bude chcieť vrátiť dokončiť si školu – jednoducho si ju zaplatí. Je nutné, aby sa spustila verejná diskusia o súčasnej situácii v školstve.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?