Zrušiť príspevky na súkromné školstvo?

Autor: Gabriel Huraj | 27.6.2012 o 22:26 | Karma článku: 17,81 | Prečítané:  216x

Iste  - je to diskutabilná téma, ale ja ako súkromný výrobný sektor nevidím dôvod na to, aby niekto za poskytovanie súkromných služieb dostával od štátu financie. Súkromný je jednoducho súkromný a štát sa nemá čo do toho montovať.

Výrobárom tiež nikto neprispieva a musia sa starať o svoj odbyt v konkurencii. Kedysi som si myslel, že súkromné školstvo by malo byť  zárukou vysokej kvality absolventov a určitej exkluzivity týchto absolventov pri uplatňovaní na vysokých školách, respektíve v práci. Teraz je to skôr súboj o to, kto aký odpad pozháňa a koľko dostane dotácií za jedného žiaka či študenta.

Súkromné školstvo by malo byť alternatívou k tomu verejnému. To však nie je. Takýmto spôsobom nie sú kvalitné ani verejné a ani súkromné školy. Pracujem tak trochu s mládežou a často sa ich pýtam, prečo napríklad zmenili strojárstvo za cirkevné či súkromné gymnázium  alebo ekonomickú školu. Odpoveď je jasná a už aj dopredu známe. Pretože je to ľahšie.

Nejako sme si zvykli na to, že všetko má byť ľahšie a ak nie je, tak si nájdeme cestičku, ako si všetko zjednodušiť. Vôbec mi nejde o to, aby som porovnával kvality súkromných a verejných škôl. Skôr mi ide o to, aby tie súkromné boli naozaj elitné. Síce by študovali študenti za poplatky, ale zároveň by aj vyžadovali kvalitu. V prípade ak by škola mala naozaj kvalitných absolventov a na takúto školu by chcel ísť sociálne slabší študent s vynikajúcimi výsledkami, tak na toto by boli vhodné štipendiá zo štátneho rozpočtu. To by však musela byť naozaj kvalitná škola a tak by to malo byť so všetkými neverejnými školami. Nech existujú, ale nech sú naozaj výkladnou skriňou a nie iba zberom peňazí za jednotlivých študentov či žiakov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?