reklama

Na čo nám je rovná daň?

V minulosti vlády argumentovali schválenie rovnej dane prílivom zahraničných investícií, jednoduchším podnikaním a pozitívnymi dopadmi pre ekonomický rozvoj štátu. Teraz vieme, že sa to míňa účinkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pred týmto článkom som písal o odpustení daní Samsungu. Niektorí mi napísali, že to je len odpustenie daní. Kto však odpustí dane vám? Je však možné, že znovu dostane menovaná firma dotácie aj na vytvorenie pracovných miest. Nie je nič ľahšie ako prepustiť a znovu prijať pracovníkov. To už by bol druhý stimul.

Naše podniky sa konečne ozvali. Klub 500 vydal aj vyhlásenie k týmto podporám. Úplným omylom bola totiž prisľúbená podpora podniku s tým istým sortimentom výrobkov, ako vyrába náš producent. To je už čistá deformácia trhu. Nalievanie dotácií takýmto zahraničným montážnym firmám je absolútne proti zdravému rozumu a trhovému mechanizmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dať mat slovenským producentom je niečo úžasné. Nevravím už vôbec o daňových úľavách, ale o celkovom nekoncepčnom mechanizme. Toľko vyštudovaných ekonómov a podnikateľov vo vládach a ideme od desiatich k piatim. Tie peniaze, ktoré vrazil štát do ich štúdia, by mali vrátiť.

Je pravdou, že ide aj o ľudí v regiónoch, ktoré sú na tom ekonomicky veľmi slabo. Je to pomoc, ale veľmi krátkodobá. Na 5 či možno 10 rokov, ale čo potom? Kam s tými nezamestnanými? Je podstatne jednoduchšie umiestniť ľudí z menších skrachovaných podnikov, ktoré určite nikdy nepadnú naraz, ako z jedného veľkého podniku. Menšie podniky sú aj flexibilnejšie vo svojej výrobe a ponúkaní služieb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo s týmto všetkým má však záchrana nedotknuteľných súkromných bánk za naše peniaze ? Odkiaľ tieto banky nabrali kapitál, aby mohli požičiavať Grécku, USA a možno aj nám? Žeby toľko úspor mali občania? Nie, to je holý nezmysel. Bohatí sa zachraňujú na úkor chudobných. Nech si len padne aj všetkých 29 nedotknuteľných bánk. Ja z nich v podstatne nemám vôbec nič. Kedysi sa písalo na bankovkách, že sú kryté zlatom. Teraz sa už bude písať, že sú kryté tlačiarňou.

Chýbajú peniaze – vytlačíme ich vo forme nezmyselných štátnych dlhopisov, akcií a cenných papierov. Papier meníme za papier, ale ľudia musia jesť reálny chlieb, bývať v reálnych domoch, obliekať si reálne odevy. Tu sa výroba a predaj nezmení, ak sa samozrejme všetko nebude vyrábať v Číne. Ale aj Čína bude mať časom problémy a neudrží svoju ekonomiku vo vysokých číslach prírastku HDP. Ak by padol dolár – možno hovoriť aj o páde Číny a najväčších dolárových rezerv na svete. Ostali by im iba pekné papieriky J.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takéto deformácie trhu vytváraním ekonomických stimulov nie sú vôbec prijateľné pre trhovú ekonomiku. To sa týka aj poľnohospodárstva. Už poriadne nevieme ani aká je v skutočnosti výrobná cena chleba očistená od všetkých dotácií. Potravinám z dovozu s podstatne vyššou dotáciou môžu naši producenti len ťažko konkurovať. Takto sa k platom vyspelej Európy ani nepriblížime,  jedine, že by bol trend opačný a Francúzsko či Nemecko by sa začalo znižovať mzdy J. Súčasná EÚ je viac sociálnejšia a socialistickejšia, ako to bolo kedysi. Áno, nemáme síce ŠTB, ale nájdu sa tu iné formy sledovania J. Nezatvárajú sa síce disidenti za ich názory, len sa schvaľuje dovtedy, kým názor nezodpovedá zvolenému predpisu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Socialistické heslo: „Kto nejde s nami, ide proti nám“,  je výsostne aktuálne.

Gabriel Huraj

Gabriel Huraj

Bloger 
  • Počet článkov:  185
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Je množstvo vecí a udalostí, ktoré každodenne prežívam. O niektoré pocity a postrehy sa chcem podeliť ajs vami a spoznať váš názor. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu