reklama

Remeslo musí prežiť

Pod pojmom remeslo si každý z nás predstaví niečo iné. Jeden tradičných remeselníkov – výrobcov keramiky, bábik zo šúpolia, kraslíc atď. Jednoducho tradičný remeselnícky trh. Niekto si zasa predstaví murára, tesára, elektrikára. Poniektorí si predstavia sfušovanú stavbu, strechu, kachličky v kúpeľni a pod.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Proste remeslo je pojem veľmi široký. Je aj pravdou, že mladým ľuďom sa už nechce pracovať manuálne. Jeden chce byť ekonómom, druhá sociálnou pracovníčkou, tretí zase právnikom. A tak úroveň nastupujúcej generácie a ich zručností neustále klesá. Štát platí za štúdium úplne zbytočných odborov. Vysoké školy produkujú veľmi čudesné odbory, ktoré v názve obsahujú temer všetko a nič.

Počúvam názory o živnostníkoch, ako si pekne zarábajú a štátu nič nepriznávajú, pretože všetko sa platí kešom. Čia je to však chyba? Osobne si myslím, že nielen remeselníka a živnostníka, ale aj kupujúceho. Pretože sa ulakomil na lacnejšiu ponuku – tú kešovú. Majú na tom rovnakú vinu obaja. Ja dávam ku všetkému doklad a vždy si ho aj žiadam, jednoducho môže sa niečo pokaziť, odpadnúť, zrútiť a čo vám potom ostane?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z východísk je znovuzavedenie cechov a dozorných inštitúcií, ktoré budú združovať jednotlivých remeselníkov a zároveň aj kontrolovať ich výstup pre spotrebiteľa v prípade sporu. Taká menšia kvalitatívna kontrola. Podobne to funguje v Nemecku či Švajčiarsku. Je potrebné vrátiť remeslu jeho pôvodný lesk a slávu.

Nepotrebujeme tisíce vysokoškolákov, potrebujeme tisíce odborníkov a výrobcov hotových výrobkov. Či už z dreva, kovov, hliny... Máme množstvo základných surovín, ktoré vyvážame na spracovanie do iných krajín a naspäť privážame hotové výrobky. Je to jednoducho choré. Štát dotuje len zahraničnú výrobu veľkých investorov v podobe montážnych hál. Slovenskí výrobcovia a producenti sú na okraji záujmu. Práve tých je potrebné podporiť kúpou nových technológií a výrobných postupov. Je potrebné finalizovať a spracovávať základne materiály na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si všimnete, textilky, obuvnícky priemysel, cukrovarníctvo.... u nás skončili. Je to aj chyba privatizácie aj chyba vlád, ktoré tu boli. Nezáujem a ignorancia zo strany štátu k týmto problémov je zarážajúca. Kedysi hrdý obuvnícky priemysel neexistuje. Viem Číne sa konkurovať nedá, ale aj oni už začínajú zvyšovať svoje ceny. Jednoducho zopár rokov likvidácie miestnych výrobcov a všetko si naspäť zoberieme aj s úrokmi.

S remeselníckymi produktmi je to podobne. Všade sa objavujú katastrofálne umelé vianočné gule. Kde sú klasické sklenené ručne maľované na Slovensku vyrábané? Nemec si takéto čínske šmejdy kúpi tak akurát na výzdobu záhradného stromčeka. Doma mu visia výlučne ručne robené sklenené gule produkované v Nemecku alebo v Čechách. Poviete si, že sú drahé. Áno sú, ale nič krásne a kvalitné nemôže byť lacné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To bolo len také zamyslenia sa nad súčasným stavom remesla a jeho budúcnosti. Určite je potrebné ho zachovať. Ak sa nám to nepodarí, stratíme čosi viac. Stratíme kus svojej identity a kultúry. Jednoducho je potrebné zaviesť rovnováhu medzi povolaniami, školami a praxou. Je potrebné študentov vychovávať k zodpovednosti za svoje skutky a produkty. Zatiaľ sa nám to voľajako nedarí.

Gabriel Huraj

Gabriel Huraj

Bloger 
  • Počet článkov:  185
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Je množstvo vecí a udalostí, ktoré každodenne prežívam. O niektoré pocity a postrehy sa chcem podeliť ajs vami a spoznať váš názor. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu