Michelangelo a obdobie gigantov

Autor: Gabriel Huraj | 9.9.2011 o 14:29 | Karma článku: 4,98 | Prečítané:  694x

Tento neprekonaný génius umenia je pre mňa niečo neuveriteľné a fantastické. To, čo dosiahol tento maliar, básnik, architekt, ale hlavne sochár, je až extrémne neuveriteľné. Jeho tvorbu je potrebné vidieť.

Vzor človeka, ktorý je skalopevne presvedčený o svojej pravde. Neviem, či v súčasnej spoločnosti sa môže rovnať niekto tomuto gigantovi. Jednoducho - vtedy bolo obdobie renesancie. Umelcom vo Florencii  sa zažala hviezda tvorivosti.

Nebudem veľmi polemizovať o tom, kto bol v súčasnej terminológii „the best off“. Veľkosť umelcov ako Leonardo Da Vinci, Raffaelo a samotný Michelangelo sa nedá ani opísať. Ich diela je potrebné vidieť a v tichosti závidieť ich fantáziu, tvorivosť a v danej dobe doslova revolučné myšlienky vo výtvarníctve, sochárstve a architektúre.

Michelangelove diela ako Pieta, Dávid, Madonna s dieťaťom a samotná Sixtínska kaplnka už nebudú nikdy a ničím prekonané. Michelangelo dostal výtvarné a sochárske umenie na absolútny vrchol. Umelci po ňom už mohli vymýšľať iba iný štýl maľby. O sochárstve už ani nehovorím. Každý umelec a sochár jednoducho musí tomuto umelcovi úprimne závidieť.

Jeho tvrdohlavosť a výzvy na prekonanie akýchkoľvek životných prekážok  sú vzorom pre akéhokoľvek vedca či umelca. Človek, ktorý sa postavil aj proti pápežom či svojim neprajníkom, je zázrakom svojej doby. Ako republikán dokázal presadiť svoje umelecké myslenie vo Vatikáne. Vtedy ho chcel celý svet. Od Osmanov po Francúzskych kráľov. On však vždy ostal Florenťanom či už v Ríme, alebo v Bologni.

Jeho tvorba je nielen úžasná svojim obsahom, ale aj pozerateľná vo všetkých nasledujúcich storočiach. Kto sa aspoň trochu zaujíma o výtvarné umenie, musí diela tohto velikána vzhliadnuť. Mne sa zatiaľ podarilo vidieť len zopár z nich. Dúfam, že v budúcnosti navštívim aj jeho Florenciu.

Naše storočie je obdobím vedy. Ak si však chcem oddýchnuť a pozrieť si úžasné výtvarné diela, otvorím si knihu o Michelangelovi, Leonardovi Da Vincim či Raffaelovi. Predstavím si dobu, v ktorej žili, tvorili a s kým sa stretávali. Snívam o zrode nových umelcov, na ktorých diela by som sa chodil pozerať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?