Ruiny povstanú

Autor: Gabriel Huraj | 6.7.2011 o 21:38 | (upravené 6.7.2011 o 22:20) Karma článku: 4,92 | Prečítané:  986x

Pozrel som si reportáže z obnovy Šarišského hradu a musím povedať, nech to už je myšlienka kohokoľvek, je to niečo, čo tu malo fungovať už roky. Je pravda, že tam pracuje aj kamarát Dalibor. Je to jedna z vecí, v ktorých sa pravdepodobne našiel.

Niektorí pamiatkari  alebo aj odborná verejnosť vraví, že sú to neodborné zásahy, že všetko zničia a čo ja viem čo ešte. Kto však pozná Šarišský hrad, musí potvrdiť, že sa tam odviedla kopa roboty. A určite nie v neprospech hradu. Martin Sárossy urobil kus dobrej roboty. Bojoval za hrad. A vybojoval bitku. Či vybojuje aj vojnu, sa ešte uvidí. Ja dúfam, že áno. A taktiež dúfam, že  niekedy opäť zvesím svoj meč zo steny a zašermujem si na opravenom hrade.

Tejto  českej či francúzskej ceste obnovy schátraných pamiatok by sa mala dať zelená. Nech si odkúpia či prenajmú pamiatku hoci aj za cent, ale nech ich obnovia a sprístupnia. Nech hrady, kaštiele, historické budovy ožijú a znovu začnú rozprávať svoje dávne príbehy. Som rád, že sa takéto aktivity začali podporovať. Nemám v úmysle chváliť pána ministra kultúry Krajcera. Jednoducho sa mi to páči a dúfam, že pomôže aj ostatným skupinám či združeniam, ktoré jednoducho chcú. Naše pamiatky si to zaslúžia. Nebudem menovať všetkých ľudí a dobrovoľníkov, ktorí majú na tom najväčšiu zásluhu. Je však potrebné povedať, že aj tak potrebujú pomoc a vašu podporu.

Už len to im pomôže, ak si prídete pozrieť ich prácu a nezanecháte za sebou odpadky na hradnom vrchu, čo je niekedy obľúbená disciplína niektorých „turistov“.  Už teraz sa teším, že  si v lete pôjdem znovu pozrieť náš Šarišský hrad.

4564.jpg

5733.jpg

5870.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?