Krása hliny

Autor: Gabriel Huraj | 19.6.2011 o 16:51 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1032x

Je to nádherný pocit, keď si sadnete za hrnčiarsky kruh a začnete vytáčať nejakú vázičku, pohárik, džbán... Vyprázdnite si hlavu a sústredíte sa výlučne na výrobok, ako sa pretvára kúsok neforemnej hmoty na úžitkový predmet.

Darmo, o keramike sa vraví , že je to produkcia dvoch ohňov. Prvý výpal je čistá terakota  bez glazúry. Keramici či keramikári (neviem, čo je  spisovne správne), sú ľudia trpezliví a hlavne veľmi vytrvalí. Nikdy nevieme, ako ten ktorý výpal dopadne, či náhodou niečo nepraskne v peci kvôli nedosušenej hline alebo kvôli bublinke v materiáli. Technológií výpalu a výrobných postupov je nespočetne veľa. Keď sa keramici stretnú, vždy sa majú o čom baviť. Aké glazúry používajú, aké hliny majú k dispozícii k práci, aké tradičné postupy používajú.

Všetky výrobky sú prakticky originály. Ani jeden výrobok vyrobený ručne alebo na kruhu nemôže byť taký istý. V tom je krása ručnej výroby. Škoda len, že ľudia si to neuvedomujú. Raz mi jedna kupujúca na trhoch povedala, že vraj to máme veľmi drahé, že v jednom hypermarkete majú hrnčeky  po 1 €. Ja som predával svoje hrnčeky po 2,5 až 3 €, čo sa s hromadnou výrobou nedá ani porovnať. Tak som jej pekne povedal, nech si ho ide kúpiť do toho obchodu, pretože ja nie som schopný ísť s cenami ešte nižšie.  Je škoda, že na Slovensku sa ručná práca veľmi nenosí! To nevravím iba o keramike, ale o všetkých remeslách.

Hlina je materiál dejín a histórie. Je to to najstaršie, čo sa nám zo všetkých čias zachovalo ako písmenká jednej veľkej knihy ľudstva. Je to najtrvácnejší materiál, ktorý odoláva mnohým vplyvom. Črepy možno zlepiť ako skladačku. Ak držíte hrnček ručne vyrobený, spoznávate dotyky aj dotyčného keramika, ktorý ho vyrobil. Ak ho rozbijete, črepy vám prinesú šťastie a ak si kúpite znovu ručne vyrobený hrnček, len podporíte remeselníka, ktorý je už na vyhynutie ako pandy.

Hlina je vynikajúci materiál na arteterapiu. Len tak si niečo vymodelovať a potešiť sa z toho. A to už vôbec nevravím o hline a keramike ako o 100 % ekologickom materiáli, ktorý je navyše 100 % recyklovateľný. Vždy keď niekam vycestujem, zároveň vyhľadávam aj miestnych keramikov a ich tvorbu. Vždy nájdem niečo zaujímavé a inšpirujúce.

A tak keď budete niekedy na trhoch alebo poznáte nejakého keramika vo svojom okolí, kúpte si od neho nejaký hrnček  či vázičku. Budete vedieť, že podporíte ručnú prácu a zároveň budete mať  peknú pamiatku. Ak sa vám rozbije, nevadí. Kúpite si nový. Veď káva či čaj chutia najlepšie práve z keramického hrnčeka.

  ker1.JPGker4.JPGker5.JPGker6.JPGker3.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?