Dve percentá daní

Autor: Gabriel Huraj | 17.5.2011 o 7:31 | (upravené 17.5.2011 o 7:36) Karma článku: 4,26 | Prečítané:  803x

Všetci to poznáte z daňových priznaní. Tretí sektor si s tým vypomáha k prežitiu. Sú s tým papierovačky, notárske overenia atď. Boli návrhy zrušiť tieto dve percentá. Osobne si myslím, že by to skôr potrebovalo reštrukturalizáciu.  

Ide o to, že mnohé organizácie pôsobiace v treťom sektore sa ani nesnažia získať tieto dve percentá, aj keď pracujú a pomáhajú napríklad invalidom, sociálnym skupinám, dôchodcom... pre niektoré sú to príliš vysoké náklady a minimálny prínos, hlavne z ekonomicky slabších oblastí. Tam kde práca nie je, ani dane neberú.

Tak som nad tým uvažoval. Dané dve percentá by som dal na jeden účet. Dve percentá by sa strhli zo všetkých miezd. Tým pádom by nebolo potrebné mať riadok  v daňovom priznaní navyše. K týmto financiám by pribudli aj príspevky na kultúrne poukazy. Financie z odboru školstva pre prácu s mládežou atď. Vznikol by jeden superfond, ktorý by prerozdeľoval príspevky automaticky podľa zrealizovaných aktivít. Vytvoril by sa programom riadený systém bodovania aktivít. Zasahovať by smela jedine kontrola fyzických aktivít. To znamená -  napríklad učiteľka v škole by mala krúžok s jedným integrovaným žiakom za tri body a ostatnými trebárs za jeden a pol bodu. Počet hodín v krúžku by bol 2 x 45 min. 1 bod by predstavoval priemer vyzbieranej dane za predchádzajúci rok. Aktivity by zaznamenala na svoj portál, respektíve na stránku aktivít, ku ktorej by dostala prístupové heslo. Plánovanú aktivitu by však musela uviesť na portál minimálne dva týždne dopredu, aby mohla prísť náhodne generovaná fyzická  kontrola, či daná aktivita prebieha. Každý zúčastnený by na základe svojho rodného čísla dostal vygenerované číslo do systému. Či by to bol žiak, dospelý atď., tu by sa vlastne zabránilo duplicite účastníkov na viacerých akciách. Problémom je, že niektoré organizácie sa dohodnú a prinesú na jednu akciu aj tri prezenčné listiny a žiadajú peniaze na všetky tri akcie.

Systém by sa sprehľadnil a neziskové organizácie by sa mohli do systému zapájať na základe prideleného identifikačného čísla. Bolo by tam síce viac práce s internetom, ale systém by sa sprehľadnil. Po ukončení roka by sa na základe priemeru za jednotlivé aktivity a získané body, vyplatil príspevok z vyzbieranej sumy. Je možné, že každý rok by to bola iná suma. To by záležalo od sily ekonomiky Slovenska a výberu daní.

 Aspoň by sa nikto nesťažoval za klientelizmus a pridelené rozličné dotácie. Čo už, som idealista.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?