Pád ríše Rímskej alebo paralela s Európskou úniou

Autor: Gabriel Huraj | 16.5.2011 o 19:56 | Karma článku: 9,60 | Prečítané:  1687x

Uvažujem nad históriou a vývojom veľkých multikultúrnych zoskupení, ako sa v súčasnosti s obľubou  používa toto slovo. Slovíčko multikultúrny sa mi začína protiviť a veľmi mi pripomína slovo globálny. Ak sa pozrieme na vývoj takýchto multikultúrnych, respektíve v istom zmysle globálnych zoskupení dostávame vždy len jeden vzorec.

Vytvorenie  zoskupenia a jeho  postupné ovládnutie či už silovým alebo ekonomickým spôsobom  ostatných okolitých zoskupení. Rozvoj spoločnosti – zoskupenia, postupný prechod do demokratickej dekadencie. Následná stagnácia a rozpad. V Rímskej ríši to prebiehalo 1000 rokov. Možno sa vám to bude zdať dlhá doba. Ak by Európska únia vydržala takto dlho, bol by som šťastný. No história a jej vývoj vraví čosi iné. My sme vrchol pravdepodobne už prekonali. Terajší vývoj v spoločnosti, vede a výskume možno ide aj stokrát rýchlejšie, ako to bolo v minulosti. Preto máme aj menej času.

Globalizácia a multikultúra ničí osobitosti jednotlivých národov, spoločností a drobných zoskupení. Vnucuje im život silnejšej a v neposlednom rade aj bohatšej dominantnej spoločnosti. Takými príkladmi sú indiánske kmene zo Severnej či Južnej Ameriky. Je to zároveň aj postupné pohltenie -  asimilácia  menších národov. Keďže naša spoločnosť sa čím ďalej viac stáva materialistickou a bohatstvo jednotlivca je prakticky rovné jeho moci v spoločnosti, dostávame sa presne na vrchol pyramídy pádu Rímskej ríše. Vývoj v každej spoločnosti ide po špirále. Skôr či neskôr sa naša EÚ  začne rozpadať a nezachráni nás nikto. Bude to len predlžovanie agónie. Rimania pre svoje bohatstvo a neuveriteľnú rozlohu začali postupne osídľovať na základe dohôd, iné kmene do svojej Ríše – Gótov, Vizigótov... tieto kmene sa však nakoniec obrátili proti nim.

My sme spohodlneli podobne ako obyvatelia Ríma. Oni chodili do Kolosea a my pozeráme reality show. Chceli transportovať svoju kultúru a jazyk do celého sveta a zároveň si podmaniť všetky národy. My transportujeme podobne demokraciu a kultúru do štátov, ktoré vôbec nie sú na to pripravené: Irak, Afganistan, Lýbia...  zároveň ich bombardujeme a ukazujeme im svoju moc . 

Nemali by sme sa montovať do týchto štátov, nech si určia svoje smerovanie, možno časom sa budú transformovať. Tak ako sme sa postupne transformovali my. Islam je mladší a možno potrebuje čas. Ak by som šiel do týchto krajín, určite by som si prečítal, čo povoľuje a čo nie a riadil sa tým. No zároveň žiadam, aby sa riadili aj oni u nás  našimi zvykmi, tradíciami a akceptovali to, že sme štát založený na kresťanských tradíciách. Ako hostí ich vítam, no ako ekonomických prisťahovalcov využívajúcich benevolentné zákony EÚ a OSN, požadujúcich stále väčšie práva, to nie. Tu je veľmi dobrý príklad Austrálie.

Rimania mali takú prebujnenú byrokraciu, že mi to pripomína Brusel a parlamenty jednotlivých štátov. Ak môžem parafrázovať:  „Dej blbci funkci a vymyslí štempl“ . Plnenie a dodržiavanie zákonov je len pre tú chudobnejšiu produktívnu vrstvu. Bohatí majú na úplatky a „lumpenproletariát“  zase kašle na všetko. Tieto zmeny v spoločnosti môžeme sledovať v priamom prenose aj teraz. Čím ďalej tým väčší prísun ekonomických prisťahovalcov s úplne odlišnou kultúrou, ako cieľové krajiny si vyberajú bohaté štáty so štedrou sociálnou politikou. Domáhajú sa práv, nie však povinností. Štrajky, lokálne vojny - príklad Kosova,  ekonomická kríza atď. -  je to iba môj názor, ale vydali sme sa zlou cestou.

Pýcha predchádza bolestnému pádu a Európska únia je až príliš pyšná mladá  slečna starého kontinentu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?