Čo s odpadom?

Autor: Gabriel Huraj | 30.4.2011 o 15:15 | Karma článku: 7,68 | Prečítané:  1288x

Nad problémom prepojenia spracovania odpadu a jeho triedenia a zároveň zapojenia do pracovného procesu ľudí s nedostatočnými pracovnými návykmi a dlhodobo nezamestnanými som uvažoval cca 2 roky. Poviete si  - čo tu už nauvažuje? No s touto myšlienkou som otravoval už aj premiérku.

 Nápad vznikol asi takto. Čoho máme na Slovensku veľa? No predsa odpadu a dlhodobo nezamestnaných. Ak si tieto dve veci spojíte, dostanete jednoduchú rovnicu. Odpad + nevyužitá pracovná sila = vytriedený odpad na základné suroviny, ktoré  môžeme ďalej spracovávať. Postup na dosiahnutie tejto rovnice je veľmi jednoduchý. Ak si určíme miesta s koncentráciou nezamestnaných v blízkosti železničných tratí a ciest, čo sú prakticky všetky, dostaneme miesto realizácie triedičky odpadov. Podotýkam, ide o triedenie domového a možno aj stavebného odpadu. Ďalej je to jednoduché – postaviť halu, umiestniť mobilné dopravníky a určiť skladovacie miesta. Takáto hala by denne zamestnala na tri zmeny aj od 1200 do 2500 pracovníkov. Ak by takýchto liniek vzniklo na Slovensku napríklad 20, mohlo by v nich pracovať  cca 40.000 dlhodobo nezamestnaných.

Pokiaľ viem, ľudia za odpad platia, sociálny úrad za týchto nezamestnaných platí tiež. Vybudovanie a zariadenie jednej takejto haly by pravdepodobne nestálo viac ako 3 mil. €, čiže sumárne by sme potrebovali asi 60 mil. € na tento projekt, čo je podstatne menšia čiastka ako vynakladáme na skládky + sociálne dávky. Čo by sme tým získali?  Čisté Slovensko a mohli by sme triediť odpad aj pre našich EU partnerov.

Železnice som spomenul preto, pretože by sa mohla využívať doprava a zberné miesta by boli práve na železniciach. Niektorí mi možno budete tvrdiť, že to nemôžem, pretože by to bola diskriminácia. Pýtam sa však prečo, ak niektorí z týchto dlhodobo nezamestnaných nemajú ukončenú ani len základnú školu. Proste ich povinnosťou, ak by chceli ďalej dostávať dávky a podporu, by bolo zúčastňovať sa na tomto pracovnom procese. Ak nie, dávky ani podporu by jednoducho nedostali. Triediť plastové fľaše, sklo, a pod. predsa dokáže aj človek s diagnózou debila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?